Ring to ulica okalająca pierścieniem historyczne centrum Wiednia. Jej kształt może nasuwać na myśl miłośnikom historii miejskiej architektury coś bardzo znajomego. Wrażenie to nie jest mylne. Aleja została bowiem wybudowana na miejscu dawnych murów miejskich, które wyburzono w XIX wieku. Chociaż w zasadzie celem powstania Ringstrasse było uniemożliwienie poddanym buntu przeciwko władzy, okazało się, że nowa ulica to elegancki bulwar oddany w pełni do użytku mieszkańcom Wiednia. Stanęły tu najpiękniejsze pałace w całym mieście oraz wiele budynków użyteczności publicznej. Chociaż początki nie należały do najłatwiejszych, współcześnie Ring cieszy się sympatią wiedeńczyków, którzy chętnie spędzają tu swój wolny czas. I nic w tym dziwnego - na tej alei wciąż coś się dzieje!

Reklama

W podróż po Ringstrasse możecie udać się na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest wycieczka specjalnym tramwajem turystycznym. Ring Tram to pojazd przygotowany z myślą o podróżnikach, którzy chcą nie tylko obejrzeć tutejsze zabytki, ale także dowiedzieć się czegoś ciekawego. Trasa przebiega wzdłuż całej ulicy, startując z przystanku Schwedenplatz. Na monitorach wyświetlane są różne materiały dotyczące mijanych budowli, a dodatkowo każdy z pasażerów otrzymuje audioguide, dzięki któremu może poznać historię Ringu i jego poszczególnych części. Dla dzieci przygotowano specjalny wariant przewodnika, więc nawet najmłodsi będą zafascynowani tym miejscem. Bilety można kupić w samym tramwaju albo wcześniej, w punktach Wiener Linien. Uwaga - Ring Tram nie można jednak traktować jak zwykłej komunikacji miejskiej. Pojazd nie zatrzymuje się po drodze ani razu i można go opuścić dopiero wówczas, kiedy powróci na Schwedenplatz.

Idealnym uzupełnieniem dla takiej krótkiej wycieczki tramwajem turystycznym będzie spacer po Ringu i zwiedzenie najciekawszych atrakcji usytuowanych przy sławnej ulicy. A zdecydowanie jest tu co oglądać! Tutejsze pomniki przedstawiają najważniejsze dla Austriaków postacie - od Sisi i Marii Teresy po Straussa, którego przedstawienie jest chyba najpopularniejszą rzeźbą w całym mieście. Nic dziwnego - pozłacana podobizna usytuowana w pięknym parku robi niesamowite wrażenie. Miłośników architektury z pewnością zachwycą natomiast pałace, których na Ringu jest aż kilkanaście! W części z nich mieszczą się obecnie hotele i restauracje, co daje świetną okazję, by zobaczyć budynki również od wewnątrz. Chociaż tutejsze rezydencje pochodzą z XIX wieku, są jednak bardzo imponujące. Wynika to z tego, że cała ulica została zaprojektowana w stylu historycznym, z wieloma elementami klasycyzmu. Warto odwiedzić także Parlament oraz Operę, a temu ostatniemu z pewnością służyć będą różne festiwale muzyczne, które są organizowane w Wiedniu podczas wakacji.

Jeżeli zachwyceni współczesnym obliczem Ringstrasse będziecie chcieli poznać lepiej jej historię, odwiedźcie koniecznie jedną z wystaw, które zostały przygotowane specjalnie z okazji 150-lecia otwarcia ulicy. Takich ekspozycji możecie poszukiwać w Muzeum Historii Naturalnej, Bibliotece Narodowej, Muzeum Karlsplatz czy w Muzeum Żydowskim. Wszystkie ukazują przede wszystkim unikatowe fotografie i inne dokumenty pochodzące z tamtych czasów, dzięki czemu na własne oczy można przekonać się, jak ogromnym przedsięwzięciem była budowa Ringu. Większość z nich można odwiedzić już tylko do września.

Wiedeń podczas tegorocznych wakacji z pewnością pozwoli poczuć swój dawny klimat - miasta, które było stolicą świata i które kochało nieustanną zabawę. I nie dotyczy to tylko Ringu, na którym bez przerwy odbywać się będą się festiwale i imprezy. Oprócz sławnej ulicy na podróżników czeka tu również masa innych zabytków i atrakcji, a wśród między innymi pałace mogące z powodzeniem równać się z francuskim Wersalem czy słynny Prater. Jeżeli chcielibyście odwiedzić stolicę Austrii, zarezerwujcie najtańszy przelot i hotel z City Break Wiedeń.