W Chorwacji nie tylko leż na plaży! Zobacz 8 pięknych miejsc do odwiedzenia
1 Park Narodowy Krka obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Krka i tworzące się na niej wodospady, kaskady oraz bystrzyny. Dzięki ustawionym mostom można z bardzo bliskiej odległości przyglądać się największym spadom o nazwach Roški Slap i Skradinski Buk. W centrum parku znajduje się Jezioro Visovac, a na jego środku wyspa o tej samej nazwie. Można do niej dopłynąć łódką i zwiedzić XV-wieczny klasztor franciszkanów, XIX-wieczne młyny wodne oraz wziąć udział w odbywających się tam pokazach etnograficznych. Warto polecić ten park ze względu na bliską odległość od morza i możliwość kąpieli w jeziorach. Do miasta Szybenik jest tylko 13-15 km drogi.
Shutterstock
2 Park Narodowy Kornati to propozycja dla tych, którzy lubią rejsy statkami. Znajduje się niedaleko wspomnianej przed chwilą Krky. Warto wybrać się na morską wycieczkę wokół 89 wysp, wysepek i raf wchodzących w skład parku i podziwiać klify zwane koronami. Miłośnicy nurkowania będą zachwyceni bogactwem podwodnego życia i możliwością obserwowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Także ci, którzy zdecydują się pozostać na pokładzie nie będą rozczarowani: woda jest przejrzysta i bez trudu można dojrzeć ławice ryb przepływające tuż przy dnie.
Shutterstock
3 Park Narodowy Brijuni został utworzony na 14 wysepkach leżących niedaleko półwyspu Istria. Jednak tylko dwie: Veliki Brijun i Mali Brijun można zwiedzać podczas zorganizowanych wycieczek. Turystów zachwycą piaszczyste i żwirowe plaże oraz endemiczne gatunki roślin śródziemnomorskich. Tym, którzy marzą o egzotyce, polecamy znajdujący się tu park safari, w którym mieszkają słonie (podarowane przez słynną premier Indii Indirę Gandhi), żyrafy, zebry i lamparty. Miłośnicy architektury na pewno docenią ruiny willi i bazylik z czasów Cesarstwa Rzymskiego i Bizancjum. W latach 1949-80 teren parku był częścią rezydencji prezydenta Jugosławii Josipa Broza-Tity.
Shutterstock
4 Mljet to kolejna wyspa, na której utworzono park narodowy. 75% jej powierzchni pokrywają lasy, ale największą atrakcję stanowią dwa słone jeziora – Malo i Velo – połączone ze sobą 30-metrowym kanałem. Na Velo, Wielkim Jeziorze, w XII wieku benedyktyni wznieśli opactwo i kościół, które stoją tam do dziś. Na południu można podziwiać klify i zatoki ze żwirowymi plażami. Najpiękniejsza z nich do Saplunara. Podziwiając piękno wyspy, trudno dziwić się Homerowi, że pisząc Odyseję, właśnie tutaj wśród ogromnych borów i czarodziejskich źródeł umieścił królestwo bogini Ino, która pomogła Odyseuszowi wrócić do Itaki. Nie tylko bogowie mieszkają na wyspie – jest to także dom uroczych fok, mniszek śródziemnomorskich, które czasem można spotkać na plażach. Dziś na wolności żyje tylko około 500 tych stworzeń, więc obserwowanie ich w naturalnym środowisku to niezwykłe doświadczenie.
Shutterstock
5 Park Narodowy Welebitu Północnego to najmłodszy park narodowy w Chorwacji. Wizyta tutaj do dokonały pomysł dla tych, którzy chcieliby odpocząć od morza i plaży i spróbować górskich wędrówek. W najwyższych pasmach gór Welebitu utworzono dodatkowo dwa rezerwaty przyrody: Rožanski i Hajdučki Kuk, które w szczególny chronią imponujące wąwozy, jaskinie i zapadliska. Tutaj też znajduje się jedna z najgłębszych jaskiń na Ziemi, głęboka na 1421 m Lukina Jama. Na wysokości 1480 m założono także najwyżej położony w Chorwacji ogród botaniczny, który ma chronić niezwykle rzadką roślinę o nazwie degenia velebitica.
Shutterstock
6 Park Narodowy Paklenica także leży w paśmie gór Welebit. Jego położenie w pobliżu morza sprawia, że widoki stąd są naprawdę zachwycające, a szczyty wyglądają jakby wprost wynurzały się z wód Adriatyku. Rozległy las sosnowo-bukowy tylko dopełnia zachwycającej atmosfery. Paklenica to raj dla fanów trekkingu i długich wędrówek. Piesze trasy prowadzą w pobliżu licznych jaskiń oraz przez wąwozy Wielkiej i Małej Paklenicy, przez które przepływa potok. Fani ornitologii bez większego trudu wypatrzą orły i sępy kołujące nad szczytami.
Shutterstock
7 Park Narodowy Risnjak swoją popularność wśród mieszkańców Rumunii i zagranicznych turystów zawdzięcza specyficznej różnorodności klimatycznej. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu Alp i Gór Dynarskich oraz Adriatyku swoją ostoję znalazło tu wiele rzadkich gatunków roślin takich jak kosodrzewina, krwawnik czy powojnik alpejski. Przy odrobinie cierpliwości można spotkać tu niedźwiedzia brunatnego, białego rysia (od którego park wziął nazwę), wilka lub kozicę. W obserwacji pomagają wyznaczone specjalne stanowiska i ścieżki dydaktyczne. Na trenie parku można łowić ryby oraz jeździć na rowerze po odpowiednio oznakowanych ścieżkach. To idealne miejsca na aktywne spędzenie urlopu.
Shutterstock