Wyspy Kanaryjskie

Reklama

Są tacy, którzy uwielbiają zimowe klimaty - narty, jarmarki świąteczne, gorącą czekoladę. Pozostali jednak z utęsknieniem czekają na powrót lata i słońca. Nikt zresztą nie powiedział, że święta i Nowy Rok należy spędzać w mrozie! Dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich słońce to chleb powszedni, nawet w okresie zimowym (temperatura nie spada tu zwykle poniżej 20°C), a wybranie się tam na sylwestra dla wielu do jedyne rozwiązanie. Atlantyk również jest dla odpoczywających łaskawy - w zimie ma ok. 18°C. Turyści mogą wybierać spośród „Szczęśliwych Wysp” archipelagu Makaronezji, które już od starożytności są celem spragnionych odpoczynku Europejczyków.

Siedem głównych wysp to siedem różnych możliwości spędzenia Sylwestra na „Hawajach Europy”. Najbardziej rozrywkowa jest Teneryfa, gdzie można pójść na niejedno niezapomniane przyjęcie przy jednej z winnic. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie w jednym krajobrazie spotykają się ocean i góry.

Fuerteventura z kolei uchodzi za doskonałą propozycję dla rodzin z dziećmi. Także na tej wyspie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych (wyspa wzięła swoją nazwę od silnego wiatru). Klimat i krajobraz jest dość monotonny (teren jest płaski i piaszczysty), co nie oznacza, że można tu się nudzić. Pojedyncze laguny i płytkie wybrzeża to idealne warunki dla maluchów. Mieszkańcy wyspy zadbali również o to, by nie zabrakło na niej placów zabaw i parków rozrywki (m.in. Oasis Park).

Wyspy Kanaryjskie są niezwykle zróżnicowane pod względem turystycznych atrakcji. Nieważne czy kogoś interesuje zwiedzanie rybackich miasteczek i wulkanicznych wzniesień czy może odpoczynek w hotelach all inclussive - zmiana zdania na miejscu zresztą też nie stanowi problemu, a Sylwester na pewno nie będzie rozczarowujący.

Reklama

Grecja

Wiele ośrodków turystycznych w okresie świąt i Nowego Roku organizuje wypoczynek dla tych, którzy chcą spędzić czas wolny w klimacie typowo greckim. Choć nikt do końca nie jest w stanie powiedzieć, co to właściwie oznacza, wielu po prostu szuka odpowiedzi podczas pieszych wędrówek po białych skalistych wybrzeżach lub spacerów po piaszczystej plaży.
Grudzień jest dobrym czasem na wędrówki po górach, więc jeżeli do tej pory ktoś spędzał sylwestra w Tatrach, nie będzie rozczarowany – wręcz przeciwnie. Widoki ośnieżonego Olimpu czy okolice Meteorów, czyli wiszących na skałach klasztorów robią spektakularne wrażenie.

Po zejściu na ziemię możemy dołączyć do wspólnego świętowania Nowego Roku z Grekami. Grecy mają wspaniałe noworoczne tradycje. Należą do nich między innymi krojenie tortu vasilopita, w którym została umieszczona szczęśliwa moneta - komu trafi się kawałek właśnie z nią będzie miał w następnym roku dużo szczęścia. Można więc zamiast imprezy wybrać kameralne grono i świętować Nowy Rok z gospodarzami i ich gośćmi w urokliwie położonym małym hotelu.

Reklama

Jeżeli jednak szukacie pomysłu na naprawdę imprezowego sylwestra – wybierzcie się na Plac Arystotelesa w Atenach. Co roku odbywają się tam największe koncerty na świeżym powietrzu.

Stambuł

Stambuł, metropolia znajdująca się na dwóch kontynentach pomiędzy Morzem Marmara i Czarnym, to jedno z najbardziej ruchliwych miast w Turcji. Zatopienie się w miejskim zgiełku i świętowanie nadchodzącego Nowego Roku wraz z jego mieszkańcami może należeć do jednych najbardziej niezapomnianych, egzotycznych przeżyć, a przy okazji nie związanym z większymi wydatkami.

Oczywiście samo świętowanie to nie wszystko. Sylwester w Stambule można, a wręcz trzeba urozmaicić zwiedzaniem tego niezwykłego miasta. Punktami obowiązkowymi są na pewno sułtański Pałac Dolmabahce, Kościół św. Zbawiciela na Chorze, rzymski Hipodrom czy Błękitny Meczet. Nawet jeśli nie dotrzemy do któregoś z najczęściej wymienionych w przewodnikach miejsc (co w Stambule i tak jest prawie niemożliwe) - nic straconego. Nawet spacer po ulicach miasta pozwoli nam poczuć klimat Stambułu, który nocą wypełni się jednym wielkim świętowaniem.

Stambuł ma bardzo szeroki wachlarz atrakcji jeżeli chodzi o nocne szaleństwo. Możemy wybrać elegancką kolację w centrum, imprezę tematyczną z lokalnymi przysmakami (kuchnia turecka należy do najbardziej konsekwentnej i konserwatywnej na świecie) lub imprezę w jednym ze stambulskich klubów. Ponieważ tradycja spotyka się tu z nowoczesnością w Stambule będą się bawić zarówno starsze, jak i młodsze grona imprezowiczów lubiących różne formy rozrywki. Dodatkowym atutem jest to, że temperatura w Stambule waha się w okolicach 10°C, więc podczas spacerów za bardzo nie zmarzniemy.

Najgorętsza impreza otwarta odbywa się co roku w lokalach dookoła placu Taksim. Równie popularne są przyjęcia na Bosforze. Kolację na statku można zarezerwować bez większych problemów nawet bez pośrednictwa biura podróży. Tanie loty do Stambułu nadal są dostępne w ofercie mimo, że do sylwestra pozostaje już niewiele czasu.