Rok van Gogha

Reklama

Rok Vincenta van Gogha obchodzony jest w całej Europie – najwięcej wydarzeń odbywa się oczywiście w Holandii, ojczyźnie malarza. Tutaj można było cieszyć się m.in. niezwykła wystawą kwiatów. W jednym z najważniejszych ogrodów w kraju z tulipanów ułożono podobiznę twórcy, a temu niecodziennemu „dywanowi” towarzyszyła ekspozycja jego prac – przede wszystkim autoportretów. Odbywało się na wiosnę, ale również teraz – podobnie jak do końca roku – będzie można cieszyć się nie mniej ciekawymi imprezami.
Skąd w ogóle pomysł na takie obchody? Okazuje się, że w tym roku przypada okrągła, 125 rocznica śmierci malarza. Dlatego też organizowane imprezy mają za zadanie nie tylko promować jego twórczość, która nieodmiennie cieszy się przecież sporym zainteresowaniem, ale również przybliżyć samą sylwetkę artysty. Jest to tym ciekawsze i ważniejsze, że nawet powierzchowne „wniknięcie” w umysł twórcy rzuca zupełnie nowe światło na jego słynne obrazy.

Wystawa

W ramach rocznicy zorganizowana została niezwykła wystawa, która zestawia dwójkę chyba najbardziej niebanalnych osobistości wśród europejskich artystów. Mowa o van Goghu, oczywiście, oraz o Edvardzie Munchu, którego ekspresjonistyczne płótna do dziś zachwycają, ale i nieco przerażają. Mogłoby się wydawać, że dzieła obu artystów to dwa przeciwległe bieguny sztuki XX wieku – co sugerować może już sama kolorystyka i tematyka tych obrazów. Twórcom ekspozycji udało się jednak znaleźć pewne paralele – co zainteresuje z pewnością nie tylko miłośników malarstwa.

Obrazy zostały zestawione w taki sposób, by ukazać to, czym kierowali się obaj twórcy. Przebijają w nich ich pasje, obserwacje, zainteresowania i lęki. Takie połączenie sprawia, że okazuje się, że sporo ich łączyło. Być może nie chodzi tu nawet o związki pomiędzy nimi samymi – ale o pewnego ducha tamtej epoki. No i nie można zapomnieć o Paryżu – to właśnie doświadczenie tego miasta jest kluczem całej ekspozycji i sprawia, że staje się ona jeszcze ciekawsza.

Wystawa z pewnością jest warta uwagi także ze względu na swoją unikatowość. To niecodzienna okazja, by zobaczyć dzieła van Gogha i Muncha w jednym miejscu – a kolejna pewnie nie trafi się prędko, jeżeli w ogóle kiedykolwiek.

Oslo

Póki co wystawa gości w norweskim Munch Museum. Została otwarta w maju i będzie można ją odwiedzić aż do początku września. Warto wykorzystać to, by odwiedzić Oslo. Piękna stolica kraju to wciąż niebanalny kierunek podróży – a jednocześnie doskonały na krótkie wakacje, nawet te weekendowe.

Oslo to miejsce o niezliczonych obliczach. Norweska stolica da Wam oczywiście okazję do tego, by nacieszyć się pięknem skandynawskiej urody. Ale nie tylko! Jeżeli zdecydujecie się na podróż tutaj jeszcze latem, będziecie mieli okazję nieco poplażować. Miejsce plaże w Oslo uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Wart uwagi jest tutejszy zamek. Najprawdziwszą gratką natomiast, zarówno dla najmniejszych jak i dorosłych podróżników, będzie natomiast wizyta w Muzeum Łodzi Wikingów. Nie ma w końcu nic bardziej legendarnego związanego z Norwegią niż mityczni wojownicy! W galerii będzie mogli obejrzeć różnego rodzaju eksponaty, które przybliżą Wam historię, podboje i życie codzienne walecznych żeglarzy. A trzeba pamiętać, że ich kultura była niezwykle ciekawa – również pod względem wizualnym.

Reklama

W zorganizowaniu wycieczki do stolicy Norwegii pomoże Wam City Break Oslo. Zarezerwujecie tu najtańszy przelot i nocleg w hotelu cieszącym się rekomendacją dotychczasowych gości.

A może Amsterdam?

Ci, którzy nie zdążą wybrać się Oslo, wciąż będą mieli okazję odwiedzić wyjątkową wystawę. Z Norwegii zostanie ona bowiem przeniesiona do Holandii. Tutaj, w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha, będzie gościć od jesieni aż do początku następnego roku. To również dobre rozwiązanie dla tych, których nie ciągnie do Oslo – o urokach Amsterdamu nikogo nie trzeba bowiem przekonywać. Piękne miasto na kanałach zachwyci Was swoją architekturą i muzeami, przede wszystkim atmosferą. Pod tym względem ciężko jest znaleźć jakiekolwiek przyjemniejsze miejsce. Jeżeli więc jesienią będziecie potrzebowali chwili wytchnienia, kilkudniowa wycieczka do Amsterdamu będzie świetnym pomysłem – najlepsze hotele i najtańsze połączenia lotnicze zarezerwujecie na City Break Amsterdam [ https://www.fru.pl/city-break-amsterdam.html ].