Malta, Gozo, Comino

Reklama

Archipelag Malty może się pochwalić całorocznym sezonem na nurkowanie, co odzwierciedla się w ilości entuzjastów tego sportu przebywających tu na okrągło i w niezliczonej ilości szkółek. Malta oznacza wiele wraków, jaskiń i kilometry dna gotowego do podwodnego zwiedzania, a jej spokojne, błękitne wody są wręcz idealne dla początkujących nurków.

Jedną z największych atrakcji maltańskiego wybrzeża są liczne wraki zdobiące jej dno. Wśród ponad 20 z nich dużą popularnością cieszą się łodzie podwodne HMS Stubborn i HMS Eddy. Jeśli jesteś miłośnikiem morskiego życia, to powinieneś zanurzyć się w wodach groty The Blue Hole. Ławice kolorowych rybek odwiedzają też Lantern Point w okolicach Comino.

Dodatkowym plusem wyboru tego kierunku są Tanie loty na Maltę. Zwłaszcza poza sezonem ich ceny spadają nawet do 200 zł za osobę i lot w dwie strony.

Wyspy Kanaryjskie

Kolejnym dostępnym przez cały rok obszarem do nurkowania są Wyspy Kanaryjskie. Widoczność w wodach wokół tego archipelagu wynosi 30 metrów, a jej temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni. Unikalną cechą podwodnego krajobrazu wybrzeża tutejszych wysp są niesamowite wulkaniczne struktury, które je zdobią. Podwodna wycieczka na Teneryfę, Fuerteventurę i Lanzarotę będzie niezapomnianym przeżyciem.

Jeśli marzy Ci się popływać z barrakudami, to wybierz się na wybrzeże Playa de las Vistas na Teneryfie. Nawet więcej morskiego życia można doświadczyć przy brzegach Los Gigantes. Dla prawdziwie spektakularnych widoków skalnych i wulkanicznych podwodnych formacji należy udać się na nietkniętą przez masową turystykę wysepkę La Gomera, podobne miejsca można znaleźć w El Bajon del Rio na Fuerteventurze.

Indonezja

W Indonezji nurkuje się z myślą o podwodnej faunie. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ wody wokół długiej i zróżnicowanej linii brzegowej tego państwa są domem dla 20% wszystkich raf koralowych na świecie. Poznasz tutaj tysiące gatunków pięknych ryb, kolorowych morskich ślimaków, majestatycznych ukwiałów, płaszczek i morskich żółwi. W podróż do Indonezji dobrze jest zabrać solidny podwodny aparat.

Początkujący nurkowe mogą wziąć kilka lekcji na wyspach Gili, gdzie dobra widoczność i łagodne warunki powodują, że jest to idealne miejsce do nauki. Ze względu na program ochrony żółwi morskich można je tu spotkać na każdym kroku, także rozglądaj się uważnie. Prawdziwymi perłami indonezyjskiego nurkowania są wyspy Komodo i Bunakem – ich bioróżnorodność, płytkie wody pełne fantastycznych raf koralowych i świetna widoczność potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających nurków.

Kajmany

Te karaibskie wyspy od lat były znane jako cel wycieczek nurków z całego świata, ale ostatnimi czasy mogą pochwalić się jednymi z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania ekscytującego wall divingu. Kajmany zawdzięczają swoje imponujące wertykalne formacje skalne aktywności wulkanicznej. Północne brzegi Grand Cayman są popularne właśnie ze względu na swoje podwodne klify. Z innych popularnych miejsc na nurkowej mapie Kajmamów warto wymienić wrak Kittiwake, w którym żyje unikalna rafa koralowa oraz zatopiony okręt Captain Keith Tibbetts, gdzie również morskie życie ma się w najlepsze, a niegdyś dumne działa tej fregaty teraz pokrywają kolorowe morskie gąbki.