Zwiedzanie Berlina najlepiej rozpocząć od Bramy Brandenburskiej – najbardziej charakterystycznego punktu miasta. Zaprojektowana przez słynnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, stanowi symbol zjednoczenia państwa niemieckiego i jest jednym z najsłynniejszych pomników na świecie. Brama Brandenburska jest wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m, a jej najważniejszym elementem jest kwadryga powożona przez uskrzydloną boginię Nike. Jako zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów.

Reklama

W niedalekiej odległości od Bramy Brandenburskiej położony jest Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu. Budynek powstał w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Reichstag został podpalony po dojściu do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku. Po zjednoczeniu Niemiec budynek został odrestaurowany, a na jego dachu wybudowano szklaną kopułę, z której można podziwiać 360-stopniową panoramę miasta. Wejście na kopułę jest darmowe, jednak od około roku, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, wymagana jest uprzednia rejestracja online.

Po zwiedzaniu Reichstagu możemy udać się w kierunku pomniku Holocaustu, upamiętniającego zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pomnik projektu Petera Eisenmana został wybudowany w latach 2003-2005. Na placu o powierzchni 19 tysięcy metrów kwadratowych stoi prawie 3 tys. betonowych słupów różnej wielkości, które stwarzają wrażenie labiryntu. Według twórcy wejście w labirynt ma budzić grozę i zmuszać do zadumy.

Bezpośrednio z pomnikiem sąsiaduje Potsdamerplatz, jeden z najruchliwszych i największych placów w Berlinie. Ze względu na położenie pomiędzy wschodem a zachodem Berlina, plac był opustoszałym kawałkiem ziemi w samym centrum miasta. Po zjednoczeniu Niemiec podjęto decyzję o zagospodarowaniu terenu, który stał się największym placem budowy w całej Europie. Główną atrakcję turystyczną stanowi siedziba firmy Sony – monolityczny budynek ze szkła i stali z imponującą konstrukcją dachową. W czasie międzynarodowego festiwalu filmowego Berlinale, Sony Centre przyciąga znanych aktorów i reżyserów z całego świata.

Alexanderplatz, tętniące życiem serce Berlina, stanowił niegdyś centrum wydarzeń politycznych. Dziś jest to obowiązkowe miejsce dla wszystkich turystów udających się do stolicy Niemiec. Nad placem góruje mierząca 368 m wieża telewizyjna (Fernsehturm), która miała stanowić symbol zaawansowania technologicznego poprzedniego reżimu. Na wysokości 204 metrów znajduje się platforma widokowa dla turystów, z której można podziwiać panoramę całego miasta. Na Alexanderplatz mieści się też zegar Urania, czyli system zegarowy, który w symboliczny sposób przedstawia strefy czasowe świata oraz jest ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi.

Reklama

Będąc w Berlinie nie sposób pominąć takich miejsce jak Checkpoint Charlie, czyli symbolicznego punktu kontroli granicznej, Gendarmenmarkt, czy słynnej East Side Gallery. Wyspa Muzeów, która stanowi jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, to również obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich miłośników historii.

Dla fanów motoryzacji ciekawym obiektem jest najstarszy europejski tor wyścigowy. Jest to leżący w południowo-zachodniej części miasta tor Avus. Niestety nie można już tam poczuć zapachu palonych opon, ponieważ od roku 1989 obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Berlin to mieszanka kulturowa, miasto pełne różnorodności i kontrastów. Tuż obok starych, zabytkowych budowli wyrastają drapacze chmur i budynki ze szkła i stali. Nie ma tu jednego centrum czy placu, na którym skupiałby się ruch turystyczny. Stolica Niemiec to nowoczesne miasto muzeów, festiwali i innych imprez zasługujących na miano wydarzeń światowej kultury. Panująca w nim atmosfera i różnorodność atrakcji turystycznych sprawia, że każdy, nawet najbardziej wybredny, znajdzie tu coś dla siebie.