Znani w Niemczech i na świecie artyści i projektanci kompozycji świetlnych zamieniają miasto w świecące arcydzieło. W najważniejsze symbole Berlina, pomniki i budynki, ulice i place zostaje tchnięte nowe życie.

Reklama

Festiwalowi towarzyszą różnorodne atrakcje związanych z tematem światła. Burmistrz Berlina a zarazem protektor festiwalu, Klaus Wowereit, witając gości podkreślił, że Berlin jest znany na arenie międzynarodowej jako miasto tętniące życiem kulturalnym – renomowane teatry, słynne na całym świecie muzea, trzy duże opery, a także niezliczone dodatkowe wydarzenia kulturalne, odbywające się na terenie całego miasta. Od lat jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń jest Festival of Lights. W wielu miejscach w miasta ukazuje się przepych barw i blasku, w sposób pełen artyzmu zostają podświetlone historyczne budowle, gmachy muzeów, świątynie.

Głównym centrum festiwalu jest Potzdamer Platz. Właśnie tam w środę, 10 października 2012 burmistrz Berlina wraz z organizatorami jednym przyciskiem uruchomił świetlną maszynę, która nadała całemu miastu niepowtarzalny klimat. W uroczystości wzięło udział wiele prominentnych osób, a Ayman na żywo zaprezentował oficjalną piosenkę festiwalu „Turn the lights on”. Spacer po placu Potzdamer Platz jest niczym podróż w czasie, począwszy od tryskających kolorami „Rainbow-Trees” przy ulicy Alte Potzdamer Strasse, poprzez magiczny globus „Light Weight” na placu Marlene-Dietrich-Platz, aż po świetlne arcydzieło – interaktywne „Words of Berlin”, na ścianach budynków Kollhoff-Tower i Renzo-Piano-Haus. Odwiedzenie Potzdamer Platz staje się koniecznością, tutaj światło bije z każdej strony!

Świetlnym dziełom sztuki towarzyszy wiele innych atrakcji, m.in. przedstawienia z użyciem elementów świetlnych, pokazy żonglerów, projekcje video, jak i koncert charytatywny Filharmonii Berlińskiej oraz koncert jazzowy w wykonaniu artystów z siedmiu niemieckich landów. Niezapomniane wrażenia zapewnia również Silent Disco – pod gołym niebem, w blasku iluminacji katedry berlińskiej można oddać się austriackiej muzyce klubowej, płynącej z słuchawek wypożyczanych bez dodatkowych opłat. Ogrody przy katedrze na jedną noc, w blasku świateł, zamienią się w wielką, niemą przestrzeń taneczną. Oprócz tego, w sobotę po zmroku otwierają się drzwi wielu znanych miejsc, m.in. katedry berlińskiej, mennicy państwowej, byłego lotniska Tempefhof, centrum technologicznego Siemens, studia telewizyjnego stacji ZDF, ARD i rbb, i wiele, wiele innych.

Odkrycie wszystkich ciekawostek ułatwiają zorganizowane wycieczki świetlne. Skorzystać można z przejażdżki statkiem czy autobusem, można wznieść się w powietrze balonem lub wynająć limuzynę, dorożkę, taksówkę, rikszę czy segwaya. Do tego organizowany jest bieg, spacery z psami czy piesze wycieczki z przewodnikiem. Naturalnie możemy wziąć ze sobą plan wszystkich iluminacji i wybrać się samodzielnie w niezapomnianą podróż pieszo lub samochodem. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Festival of the Lights.

Berlin – światowa stolica kultury – zamienia się na kilkanaście dni w jedyną w swoim rodzaju, niezwykłą powierzchnię wystawową. Burmistrz Berlina dodał, że właśnie podczas Festival of Lights mamy możliwość zobaczyć to niesamowite miasto w zupełnie innym świetle.