Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Iran, czyli wakacje pod prąd. Co zobaczyć? Gdzie pojechać? PORADNIK

9 grudnia 2014, 14:57
Na koniec kilka praktycznych informacji o wizytach w Iranie. Wizę otrzymuje się w Ambasadzie Iranu w Warszawie, a proces wydania może trwać nawet miesiąc. Podróżując w celach turystycznych można dostać dokument na lotnisku międzynarodowym np. w Teheranie i Shiraz. Wiza pozostaje ważna 14 dni, ale coraz łatwiej o przedłużenie jej na miejscu. Paszport przy wjeździe do kraju powinien pozostawać ważny jeszcze pół roku, a podróżujący musi posiadać zdjęcie paszportowe i bilet powrotny. Najłatwiej i najbezpieczniej dostać się do Iranu drogą powietrzną. Coraz łatwiej też dostać korzystne cenowo bilety, np. na stronie Tanie loty do Teheranu. Euro lub dolary trzeba wymieniać na riale i bo ceny w tych walutach są zawyżane. Każdorazowo przed zakupami należy upewnić się, ile dana rzecz kosztuje, bo wartości podawane są w rialach lub w tumanach. Po miastach jeżdżą taksówki, ale zwykle mają określone trasy i zabierają innych pasażerów po drodze. Zamówienie taksówki pod konkretny adres jest zwykle kilkukrotnie droższe niż kurs z przesiadkami po stałych trasach (zwykle za kurs płaci się w przeliczeniu 1-3 złotego). / na zdjęciu: Grobowiec poety Hafeza, Shiraz
Na koniec kilka praktycznych informacji o wizytach w Iranie. Wizę otrzymuje się w Ambasadzie Iranu w Warszawie, a proces wydania może trwać nawet miesiąc. Podróżując w celach turystycznych można dostać dokument na lotnisku międzynarodowym np. w Teheranie i Shiraz. Wiza pozostaje ważna 14 dni, ale coraz łatwiej o przedłużenie jej na miejscu. Paszport przy wjeździe do kraju powinien pozostawać ważny jeszcze pół roku, a podróżujący musi posiadać zdjęcie paszportowe i bilet powrotny. Najłatwiej i najbezpieczniej dostać się do Iranu drogą powietrzną. Coraz łatwiej też dostać korzystne cenowo bilety, np. na stronie Tanie loty do Teheranu. Euro lub dolary trzeba wymieniać na riale i bo ceny w tych walutach są zawyżane. Każdorazowo przed zakupami należy upewnić się, ile dana rzecz kosztuje, bo wartości podawane są w rialach lub w tumanach. Po miastach jeżdżą taksówki, ale zwykle mają określone trasy i zabierają innych pasażerów po drodze. Zamówienie taksówki pod konkretny adres jest zwykle kilkukrotnie droższe niż kurs z przesiadkami po stałych trasach (zwykle za kurs płaci się w przeliczeniu 1-3 złotego). / na zdjęciu: Grobowiec poety Hafeza, Shiraz / Shutterstock
To nie jest miejsce dla leniwych plażowiczów; nie najlepsze, aby spędzić wakacje, beztrosko sącząc drinki - są przecież zakazane. Jeżeli jednak szukasz czegoś więcej niż rozrywki, odnajdziesz się w Iranie. Piękne, surowe krajobrazy pustyni, gór, słonych jezior kontrastują z cudownymi ogrodami zakładanymi na przekór słońcu i upałom. W tym miejscu zachowały się pamiątki po najstarszych cywilizacjach. Największym skarbem tej ziemi są jednak niezwykle gościnni i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. Nieważne, z jak daleka pochodzi przybysz i jaką religię wyznaje, zostanie serdecznie ugoszczony na tej wydawałoby się nieprzyjaznej pustyni.
Reklama
Reklama
Tematy:
Persepolis atrakcje Iranu Isfahan Iran co zwiedzić w Iranie zabytki Iranu miasta w Iranie shiraz wyjazd Tabriz Chak Chak urlop

Powiązane

Reklama

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • czytacz
  2014-12-09 17:02:02
  Zatem ludzie/państwo sa zupełnie inni niż kreują media, tak mi mówiono. Zatem jak zwykle. Pamiętacie "prasa kłamie" ?
  0
 • czytacz
  2014-12-09 17:08:00
  Oczywiście nikt (ani żydzi, ani chrześcijanie) nie przyznają się aby skorzystali z tez/prawd zaroastryzmu ale kto lubi sie przyznawać, że ściąga.
  0
 • Kazet31
  2014-12-12 18:58:54
  Przyjemnie się czyta , ale jak wierzyć Autorowi/rce, kiedy pisze, że Iran to świat arabski?
  Przecież, Iran zamieszkują głównie Persowie i Azerbejdżanie (ostatnich tam znacznie więcej niż w Rep Azerbejdżan).
  Pozdrawiam.
  0
 • Karkses
  2014-12-30 17:47:52
  hahahah niesamowite. Autor jest jakimś totalnym ignorantem. Isfahan - idealne arabskie miasto? Czy on uważa że mieszkańcy Iranu to Arabowie? Muszę niestety go zasmucić. W Iranie głównie mieszkają Persowie a Arabów tam praktycznie nie ma.
  0
 • so_ski
  2017-03-25 18:35:45
  Z żalem czyta się taki tekst, jak pod zdjęciami. Iran, czy też wlasciwie Persji, nigdy nie należały do świata arabskiego. Skąd takie stwierdzenie? Chyba że autorka jest jedną z tych blondynek, które pytają: to właściwie jak się mówi Irak czy Iran? Nie jest też prawda by w Iranie targowa się o ceny. Są one wskazywane zazwyczaj przy towarach i nie podlegają negocjacji, chyba że w salonie z dywanami lub sztuką.
  0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama