Wypoczynek na łonie natury wybiera co trzeci mieszkaniec naszego kraju – wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Ipsos w 24 krajach świata.
Reklama
Podobny sposób wypoczynku deklarują osoby mieszkające w RPA – 32 proc., Rosji – 31 proc. i Chin – 27 proc. Co ciekawe jest on wybierany częściej przez mężczyzn niż przez kobiety, a także przez osoby z niższym wykształceniem.
Jednak na świecie zdecydowanie więcej osób (35 proc.) woli wyjazdy, które nie tylko zapewniają relaks, ale i zwiedzanie. Najbardziej ten typ wyjazdów przypadł do gustu Niemcom, z których 45 proc. preferuje aktywny wypoczynek, Brytyjczykom – 43 proc., Szwedom – 41 proc. i Francuzom – 40 proc. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, aktywny wypoczynek wymaga odpowiednich funduszy, więc nie dziwi, że jest popularny akurat w tych krajach.
Polacy powoli jednak gonią resztę świata. Już 26 proc. mieszkańców naszego kraju wypoczywa aktywnie. To także efekt coraz bogatszej oferty w kategorii wycieczek objazdowych, jaką można znaleźć w polskich biurach. W tym roku duży nacisk na tego typu imprezy wakacyjne położyła Triada. Hitem ma być wypoczynek na greckiej wyspie Zakynthos połączony z rejsem po Morzu Egejskim i zwiedzaniem greckich wysp oraz wybrzeża tureckiego.
– Konsekwencją bogacenia się społeczeństwa jest też coraz częstsze podróżowanie za granicę. Jeszcze 10 lat temu na taki urlop wyjeżdżało pół miliona Polaków, podczas gdy obecnie jest ich trzy razy więcej. Oczywiście wpływ na zmianę preferencji miały też spadki cen na rynku przewozów lotniczych – mówi Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki.
W Polsce równie popularne co wyjazdy ze zwiedzaniem są wypady rodzinne. Wybiera je 24 proc. wszystkich turystów.