Łódź z napędem silnikowym, która może przewieźć jednocześnie 12 pasażerów, została zakupiona przez Wigierski Park Narodowy jesienią 2010 roku. Zostało jej nadane imię Leptodora 2 - nazwa określa drapieżny organizm zooplanktonowy. Matką chrzestną została Anna Majewska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który sfinansował zakup jednostki.

Reklama

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Wigier w Starym Folwarku, Maciej Ambrosiewicz, łódź zaczyna w maju regularne rejsy. Do końca roku szkolnego będą nią pływały głównie wycieczki z młodzieżą szkolną, ale już od wakacji będzie dostępna dla turystów. "Pływanie łodzią to nie tylko atrakcja turystyczna, ale w dużej mierze edukacja przyrodnicza zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych" - zauważył Ambrosiewicz.

Łódź ma 7 metrów długości, a w jej dnie zamontowane są trzy okrągłe okna, przez które można oglądać to, co dzieje się pod wodą. Obserwacja jeziora Wigry jest możliwa także nocą, ponieważ okna są podświetlane. "Na Wigrach jest duża przezroczystość wody, dzięki temu można sporo zobaczyć. Najlepsza widoczność jest latem i jesienią, wtedy jest również najwięcej organizmów, które można tu spotkać" - powiedział PAP sternik Leptodory 2, Krzysztof Bulkowski.

Projekt "Wodne ścieżki edukacyjne" został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Cały projekt kosztował 250 tys. zł, w tym łódź 150 tys. zł. Oprócz zakupu łodzi pieniądze zostały przeznaczone na działania edukacyjne i opracowanie zajęć dla młodzieży.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 roku odpoczywał w nim podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Park co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów.