W dziesiątym odcinku serialu „Wojna domowa” głównych bohaterów, państwa Jankowskich, odwiedza Rysio – nastoletni kuzyn z Anglii. Ich syn Paweł zabiera swojego rówieśnika na autokarową wycieczkę po Warszawie.

Reklama

A teraz widzą państwo Sejm. Budynek Sejmu składa się z ilu? Tak jest, tak jest – z trzech części. Wjeżdżamy w aleję I Armii Wojska Polskiego. Na wprost plac Unii Lubelskiej; na lewo, w głębi, Teatr Syrena; na prawo Ministerstwo Oświaty. Wjeżdżamy w plac, na lewo straż pożarna, na lewo KMPiK (Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – red.), na prawo Bagatela, Łazienki, Belweder, pomnik. Fryderyk Chopin w dziełach swych wprowadził śmiałą harmonikę z bogatą chromatyką. W spuściźnie swej pozostawił 17 polonezów, 58 mazurków, 21 nokturnów i cztery scherza-żarty – recytuje grany przez Jacka Fedorowicza „przewodnik dyplomowany Jan Cybulski. Daty, fakty, anegdoty”. Tęga zima sprawia, że „oprowadzani” w ten sposób turyści, nawet gdyby chcieli, niewiele mogą zobaczyć przez zaśnieżone i zamarznięte szyby pojazdu.

Pierwsza zasada jest taka, że zwiedzanie ma być integrujące i interaktywne. Historia w organizowanych przez nas wycieczkach oczywiście pojawia się w dużej ilości, ale na pewno nie z olbrzymią liczbą dat i suchych faktów. To turysta może sobie sprawdzić w przewodniku, my chcemy go przede wszystkim zainteresować i wytłumaczyć przebieg procesu historycznego – mówi historyk i licencjonowany przewodnik Tomasz Darda z fundacji FREE Walkative! TOUR, która organizuje wycieczki dla zagranicznych (choć nie tylko) turystów, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Zakopanem.