Choć listopad uchodzi za najbardziej ponury i nielubiany miesiąc, dla pasjonatów podróżowania ma on niewątpliwie walory: bilety lotnicze są wówczas w super niskich cenach, często niższych nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku. Zwykle to właśnie w listopadzie poszukiwacze najlepszych okazji cenowych mogą liczyć na prawdziwe żniwa.

Reklama

Skyscanner sprawdził najciekawsze i najtańsze kierunki – jest w czym wybierać. W zestawieniu znalazł się m.in. Bliski Wschód z egzotyczną Jordanią, Kijów, zielony Dublin, a także Wiedeń, Londyn czy Berlin.

1. Bliski egzotyczny Wschód: Amman od 320zł
Jesień, zwłaszcza listopad to idealny moment na zwiedzanie Jordanii ze względu na przyjemne temperatury na poziomie 18-25 stopni. Poza sezonem turystów jest coraz mniej, choć Jordania podobnie jak Iran, cieszy się ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić. Kto nie chciałby zobaczyć Petry – ruin starożytnego miasta Nabatejczyków wykutego w wapiennych skałach zabarwionych w odcieniach różu i czerwienie? Albo uciec z deszczowej aury i zanurkować w ciepłym Morzu Czerwonym, podziwiać piękną rafę koralową i egzotyczne gatunki ryb? Można to wszystko zrobić płacąc za bilet lotniczy od 320zł – to prawdziwa okazja tym bardziej, że średnia cena na tej trasie wynosi ponad 1000zł.

2. Jesienne złoto monastyrów: Kijów, od 88 zł
Kijów to przede wszystkim miasto cerkwi i monastyrów. W listopadzie, z uwagi na czas pamięci o zmarłych, warto udać się na Cmentarz Bajkowy, gdzie spacerując między nagrobkami różnych wyznań i narodowości między innymi Ukraińców, Rosjan, i Polaków można prześledzić kijowską historię od lat trzydziestych dziewiętnastego wieku. Dodatkowo koniecznie trzeba się udać na monumentalny Majdan i powałęsać lokalnymi malowniczymi uliczkami, parkami i skwerkami. Zmarzluchom Skyscanner poleca solankę na rozgrzanie – to tradycyjna zupa kuchni rosyjskiej i ukraińskiej, która łączy w sobie cechy szczi i zupy ogórkowej.

3. Zielony listopad: Dublin od 203 zł
Chcesz zobaczyć, jak w listopadzie prezentuje się Spire of Dublin i przekonać się czy O’Connell Street tętni życiem jak zawsze? Marzysz o tym, by bez wyrzutów sumienia eksplorować tutejsze bary i kluby przy kuflu irlandzkiego piwa lub jak wolisz – soku pomarańczowego? Planujesz poszukać dźwięków muzyki na żywo? Zamów bilety lotnicze na początek listopada i zgub się na przykład na rozrywkowej Camden Street lub na kulturalno-muzealnej Grafton Street. Listopadowa pogoda sprawia, że irlandzkie kalorie w postaci ziemniaków, bekonu czy kiełbasek nikomu nie zaszkodzą.

Reklama

4. Zaduma na Wyspach: Londyn, od 131 zł
Listopad to nie jest najsłoneczniejszy miesiąc w roku, ale to idealny moment na eksplorowanie londyńskich pubów i barów. Skyscanner na pierwsze dni listopada rekomenduje Highgate Cemetery - jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Europie, sięgający czasów wiktoriańskich. Naszykuj cztery funty, nie pożałujesz. W listopadzie na teren wchodzi się od 10 do 15:30. Po takiej przechadzce koniecznie napij się filiżanki herbaty.

5. Klasyczna melancholia: Wiedeń od 300 zł
Wiedeń to secesja i sztuka, wykwintne kawiarnie i dania. Ma także miejsca, które w sam raz odpowiadają listopadowej melancholii. Do takich należy Cmentarz Centralny, jedna z bardziej zachwycających i największych nekropolii w Europie. Spoczywa tu wielu znanych ludzi między innymi Ludwik van Beethoven. To także kompleks parkowy – na terenie cmentarza rośnie 17 tysięcy drzew. 1 i 2 listopada jest czynny od 7:00 do 18:00.

6. Zawsze w ruchu: Berlin od 143 zł
Oprócz oglądania takich klasyków jak Brama Brandenburska, muzeum i pozostałości Muru Berlińskiego, czy eksploracji takich dzielnic jak Kreuzberg, w okolicach Wszystkich Świętych, stolice Niemiec poznasz także od innej strony. Mieści się tu ponad 220 cmentarzy, między innymi dawny żydowski cmentarz na Grossen Hamburger Strasse, którego początki sięgają dwunastego wieku. W Berlinie na cmentarzu Alter St.-Matthäus-Kirchhof pochowani są np. bracia Grimm.