Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) poinformowało w komunikacie, że w ostatnim kwartale otrzymało kilkanaście zgłoszeń od podróżnych; dotyczyły one automatycznie zmienionych danych podczas kupna czy rezerwacji biletów lotniczych. Chodzi o sytuacje, kiedy ktoś kupuje bilet lotniczy innej osobie, za pomocą swojego konta, i mimo że na stronie internetowej przewoźnika wpisuje poprawnie dane pasażera, któremu kupuje bilet, to na potwierdzeniu są jego dane, a nie osoby, która ma lecieć.

Reklama

W takiej sytuacji - jak wskazuje ECK - system pobiera błędne dane, m.in. z wcześniej zapamiętanej karty kredytowej czy kont na innych portalach; może też automatycznie wybierać właściciela konta. Dlatego w czasie rezerwacji należy odznaczyć pole "ja podróżuję".

Centrum radzi, by m.in. unikać logowania za pomocą innego portalu społecznościowego lub serwisu pocztowego, nie podawać hasła do swojego e-maila (zdarza się, że serwisy internetowe o nie proszą), a po wprowadzeniu danych karty upewniać się, czy nie zmieniono danych pasażera. Warto też usuwać pliki cookie w przeglądarce internetowej i weryfikować dane rezerwacji od razu po otrzymaniu e-mailowego potwierdzenia.

"Błędy w zmianie danych pasażera są trudne do udowodnienia, dlatego należy zachować ostrożność w procesie rezerwacji" - przestrzegają specjaliści.

Wskazują, że niektóre linie lotnicze umożliwiają bezpłatną zmianę imienia i nazwiska zaraz po rezerwacji. Jeżeli przewoźnik nie oferuje takiej możliwości, a doszło do automatycznej zamiany danych, należy zgłosić pisemną skargę - tłumaczyło ECK. Przypomniało jednocześnie, że w sytuacji, kiedy reklamacja zostanie odrzucona, a linia lotnicza zarejestrowana jest w innym kraju UE, skargę taką należy zgłosić do niego.

ECK należy do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentom w całej UE. Organizacje te bezpłatnie informują konsumentów o ich prawach w Unii Europejskiej oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporów transgranicznych z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii oraz na Islandii. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje pytania i skargi na nieuczciwe praktyki np. zagranicznych biur podróży, hoteli, linii lotniczych, wypożyczalni samochodowych czy sklepów internetowych.

Reklama