W niedzielę, z powodu sinic, które pojawiły się w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej, zamkniętych było dziesięć nadmorskich kąpielisk w rejonie Trójmiasta. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) wynika, że do poniedziałku rana zakwity sinic opuściły wszystkie te kąpieliska i zakaz kąpieli został odwołany.

Reklama

Jedno miejsce, w którym w poniedziałek nadal kąpiel jest zabroniona, to zlokalizowane w sąsiedztwie ujścia Wisły Mikoszewo. Jak poinformował na Twitterze pomorski inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak, w próbkach wody -pobranych z terenu tego kąpieliska - wykryto podwyższony poziom bakterii – enterokoków.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilku dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Reklama