Paszport to istotny dokument, który pozwala m.in. potwierdzić tożsamość danej osoby. Zawarte są w nim m.in. podpis, zdjęcie i dane osobowe pozwalające na jednoznaczne zidentyfikowanie podróżującego.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Paszport z "małym śladem" uniemożliwił podróż
25-letnia Brytyjka nie mogła wsiąść na pokład samolotu z powodu "małego śladu” w jej paszporcie. Laila March miała lecieć na wakacje do Meksyku i uczcić zakończenie swoich studiów jednak przez niewielki ślad musiała kupić bilet na połączenie innymi liniami lotniczymi.
Na lotnisku Gatwick w Londynie 25-latka nie została wpuszczona na pokład samolotu, ponieważ – jak usłyszała – dokument jest uszkodzony, przez co może nie przejść kontroli paszportowej.
Okazało się, że w paszporcie kobiety, po prawej stronie od danych osobowych, pojawił się "bardzo mały ślad, jak małe zadrapanie". Jak zaznaczyła March, "trzeba się bardzo przyjrzeć, żeby w ogóle je zobaczyć". I jak dodaje, sama tego nie zauważyła, dopóki nie zwrócono jej na to uwagi.
Rezygnacja z lotu lub zakup nowego biletu
Laila March nie chciała rezygnować z zaplanowanego wyjazdu i postanowiła kupić drugi bilet. Jego koszt wyniósł 1,2 tys. funtów, czyli ponad 6 tys. zł. Liniami British Airways bez problemów dotarła do Meksyku jednak dotarła na miejsce docelowe kilka godzin później.
Kobieta złożyła skargę w biurze podróży. Liczy, że otrzyma zwrot kosztów, ponieważ bilet kosztował więcej niż same wakacje. Biuro, z którym podróżowała poinformowało, że zapłaci za bilet.
March podkreśla, że z tym dokumentem podróżowała wielokrotnie – prywatnie oraz służbowo. Mimo to zdecydowała się jednak złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, by zapobiec pojawieniu się takiej sytuacji w przyszłości.
Kiedy paszport uznaje się za uszkodzony lub nieważny?
Paszport uznaje się za uszkodzony gdy widoczne są w nim fizyczne uszkodzenia (np. rozerwane, przetarte lub zniszczone strony, strony odklejone lub oderwane od okładki) lub gdy jest wyraźnie porysowany, przecięty lub posiada inne uszkodzenia mechaniczne.
Za nieważny uznaje się także dokument, który ma zabrudzenia i został zalany (strony są zamoczone lub mają plamy, które uniemożliwiają odczytanie informacji) oraz gdy ma nieczytelne dane (np. rozmyte, wyblakłe lub nieczytelne dane osobowe, zdjęcie lub inne informacje).
Za nieważny uznaje się także wtedy, gdy są na nim jakiekolwiek zmiany, skreślenia lub korekty, gdy są naruszone elementy holograficzne, pieczęcie, wytłoczenia i inne zabezpieczenia, a także gdy są problemy z oprawą (odkształcenia okładki, która może być poważnie uszkodzona lub nie trzymać się reszty dokumentu, problemy z grzbietem paszportu, takie jak pęknięcia lub odklejanie się).