Portal Deutsche Welle przypomina jak dwa lata temu eksperci odebrali południowemu Schneeferner w Niemczech status lodowca. Dodatkowo pięć lat temu Islandia po raz pierwszy ogłosiła, że jeden z jej lodowców, Okjökull, jest "martwy".

Reklama

Zdjęcie lodowca wywołało poruszenie

Wysokie temperatury mają wpływ na lodowiec Rodanu w Szwajcarii. Post na platformie X, opublikowanym przez brytyjską parę, wywołał nie małe zdziwienie internautów. Para zestawiła zdjęcia z lat 2009 i 2024. Zobaczyło to już ponad 4,5 miliony użytkowników. Małżeństwo pozuje na platformie widokowej na lodowcu Rodanu, gdzie w 2009 roku słońce pięknie lśniło odbijając się od lodu.

"Chciało mi się płakać"

"Niestety teraz widać tylko górskie jezioro z małym, szarym jęzorem lodowca w tle" - czytamy.

Nie będę kłamać, doprowadziło mnie to do płaczu – napisał Duncan Porter w poście.

Historia lodowca

Jak podaje DW lodowiec Rodanu topnieje powoli od połowy XIX wieku, początkowo z powodu końca małej epoki lodowcowej. Obecnie jednak jego cofanie się przyspieszyło z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.

Niepokojące prognozy wskazują, że w najgorszym scenariuszu lodowiec Rodanu może całkowicie zniknąć do 2080 roku, podobnie jak inne lodowce w Alpach.

Pesymistyczne dane

Perspektywy dotyczące temperatur nie są obiecujące: według raportu agencji Copernicus i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) rok 2023 był drugim najcieplejszym rokiem w Europie od początku pomiarów pogodowych. Miało to poważny wpływ na lodowce w Alpach, które w ciągu dwóch lat straciły około dziesięć procent swojej objętości.

Podejmowane w ostatnich latach próby ochrony lodowca Rodanu za pomocą jasnej folii, aby ograniczyć działanie słońca, wydają się nieskuteczne. Prof. Daniel Farinotti, ekspert ds. glacjologii z Politechniki Federalnej w Zurychu, w rozmowie z DW uważa, że lepszym rozwiązaniem jest walka ze zmianami klimatycznymi poprzez ograniczenie emisji CO2.