Dziwne, straszne i tajemnicze miejsca na Ziemi. Zobacz zdjęcia!
1 Tajemnicza Wyspa Dębów przyciąga poszukiwaczy skarbów już od ponad dwustu lat. Do dziś nikomu nie udało się odkryć, co kryje skonstruowany tam przed wiekami blisko 60-metrowy tunel. "Gorączka" poszukiwaczy zaczęła się pod koniec XVIII w., kiedy to kanadyjskie gazety doniosły o dziwnym odkryciu dokonanym przez dwóch nastolatków, którzy odkryli zasypaną gruzem studnię. Według wielu znajdować mógł się tam, słynny skarb kapitana Kidda. Przez wiele kolejnych lat liczne grupy poszukiwaczy starały się (legalnie lub nie) drążyć szyb w głąb studni w celu dotarcia do ukrytych tam kosztowności. Bez skutku. Dziś wyspa stanowi własność prywatną i mimo rozwoju technik wydobywczych, skarbu nadal nie udało się wydobyć.
Shutterstock
2 W miejscowości Carnac znajduje się największe skupisko megalitów na świecie. Naukowcy spierają się, kiedy mógł powstać ten twór. Przypuszcza się, że są to lata 4500 – 2000 p.n.e. Kamienne rzędy w Carnac Kamienne rzędy w Carnac Kamienie są ułożone w równoległe szeregi tworząc trzy rzędy o nazwach. W skład każdego z rzędów wchodzi blisko 1000 głazów, a niektóre z nich ważą kilkanaście ton.
Shutterstock
3 Kościół cmentarny Wszystkich Świętych znajduje się w mieście Kutná Hora w Czechach. W kaplicy znajdują się szczątki 40-70 000 ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich XV w. oraz wojny trzydziestoletniej XVII w.
Shutterstock
4 Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca.
Shutterstock
5 Opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią zwane również Miastem Widmo.Miasto zostało założone w 1970 r. jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej Czernobylskaja. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o ewakuacji miasta.
Shutterstock
6 Wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli na Litwie. W 1430 r. postawiono tam kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale.
AP / Diether Endlicher