W ostatnim tygodniu we Francji odnotowano ponad 40 powder alarmów w różnych ośrodkach. Świeży śnieg spadł we wszystkich głównych regionach narciarskich Francji, wliczając północne i południowe Alpy. Najwięcej śniegu odnotowano w Pirenejach. Po opadach 15 i 17 stycznia w Cauterets przybyło w sumie 80 cm śniegu. W północnych Alpach, w Avioraz, przybyło 25 cm śniegu, natomiast w la Grave w południowych Alpach – 30 cm.

Reklama

>>> Skiinfo.pl

Thibaut Desrces, menedżer biura turystycznego "La Maison de Peyragudes" położonego we francuskich Pirenejach, tak skomentował opady: "Dzięki czwartkowym i piątkowym opadom ponad 50 cm świeżego śniegu leży u podnóża stoków. Po słonecznym piątkowym poranku nastąpiły intensywne opady, sporo śniegu spadło także w nocy. Głębokość śniegu wynosi obecnie ponad 110 cm."

Najwyższy poziom śniegu jest obecnie w Chamonix (4 m na górnych stokach). Następne w kolejności są Flaine (275 cm) oraz La Clusaz (260 cm).

Opady w La Grave stwarzają doskonałą okazję do wzięcia udziału w darmowym testowaniu sprzętu, które odbędzie się w najbliższy weekend. Będzie można się dowiedzieć o zasadach bezpieczeństwa, nartach freeridowych, snowboardach, telemarkingu i monoski. Ponadto 23 i 24 stycznia planowany jest wieczór z muzyką na żywo.

We Włoszech spokojny tydzień: niewielkie opady odnotowano w Obereggen (45 cm w ciągu ostatnich 7 dni) oraz w Courmayeur (15 cm). Więcej śniegu powinno spaść na północy kraju już wkrótce. Najgłębszy śnieg jest obecnie na lodowcu Presena ponad Passo Tonale – 4,3 m. Drugi w kolejności jest lodowiec Marmolada (3,8 m).Austraicki kurort Loser Sandling Altausee doświadczył największych opadów w tym kraju w przeciągu ostatniego tygodnia. Egon Hierzegger, dyrektor resortu, skomentował: "W przeciągu ostatnich dwóch dni spadło 40 cm świeżego śniegu na wysokościach powyżej 1500 m. Ostatni śnieg spadł w poniedziałek w nocy, pozostawiając doskonałe warunki do zjazdów".

W Loser jest obecnie 120-centrymetrowa warstwa śniegu na wyższych stokach i 40-centymetrowa na niższych. Wszystkie 4 wyciągi krzesełkowe są aktywne. By uruchomić orczyki, potrzebne będzie 1,5-2 m śniegu.

Największą głębokość śniegu w Austrii odnotowano na lodowcach Mölltaler (ok.3 m), Kaunertal (213 cm), Hinterux (205 cm), oraz Pitzal (200 cm).

Inne resorty w których odnotowano opady to m.in. Sölden, Lech Zürs, Zauchensee oraz Eben (od 14 do 25 cm świeżego śniegu ).

W Szwajcarii 11 ośrodków, m.in. Saas Fee i St. Moritz, może pochwalić się głębokością śniegu od 2 m wzwyż. Przez ostatni tydzień w wielu kurortach, m.in. w Meiringen, Leukerbad i Lötschental, przybyło przynajmniej 20 cm nowego śniegu. Ostatni z wymienionych cechuje się również największą głębokością śniegu w kraju (223 cm). Andermatt-Gotthard plasuje się na 2 miejscu z prawie taką samą ilością śniegu na górnych stokach.

W niedzielę i poniedziałek pojawiły się powder alarmy z terenów Niemiec. Większość z nich dotyczyła Lasu Bawarskiego, gdzie w Hohenbogen przybyły 42 cm śniegu w tydzień. "Na Arber, najwyższej górze w Lesie Bawarskim, mamy obecnie metr śniegu" - powiedział Ulrike Eberl-Walter z Ostbayer Tourism - "Wszystkie wyciągi są aktywne, trasy przełajowe są przygotowane." Hans Amann z Ski Lifts Sankt Englmar skomentował: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z ostatnich opadów. Stoki, które już wcześniej były dobrze przygotowane, zyskały jeszcze 40 cm śniegu, co bardzo cieszy naszych narciarzy i snowboardzistów". Największą głębokość śniegu w Niemczech można odnotować na Zugspitze (180 cm) i w Oberstdorf-Nebelhorn (170 cm).Warunki poprawiły się znów w Andorze, gdzie w większości regionów przybyło 30 cm śniegu w ciągu ostatnich dni. Przeciętna głębokość śniegu wynosi tam teraz około metra.

Reklama

Więcej śniegu w Hiszpańskich Pirenejach zapewnia doskonałe warunki na nartostradach, ale też zwiększa ryzyko poza nimi, gdyż wzrosło zagrożenie lawinowe. W Formigal odebrano 5 skipassów narciarzom, którzy spowodowali lawinę. Przedstawiciel prasowy Formigal skrytykował ludzi, którzy podejmują niepotrzebne ryzyko i wystawiają na szwank zdrowie i życie narciarzy oraz członków grup ratunkowych.

Formigal obecnie oferuje najwięcej otwartego terenu, ze 122 km nartostrad, oraz ze śniegiem głębokim na 105-220 cm. Baqueira Beret ma 110 km nartostrad z podobnymi warunkami.

W Hiszpanii największa głębokość śniegu występuje obecnie w położonej na południu Sierra Nevadzie - 50-300 cm - na 83 km stoków. Górne stacje wyciągów były zamknięte z powodu ciężkich warunków pogodowych aż do przedwczoraj, gdy ponownie otwarto Laguna de las Yeguas. W ciągu kilku dni wszystkie wyciągi powinny zostać uruchomione, dzięki czemu dostępnych stanie się ponad 100 km zjazdów.

Świeży śnieg spadł także w większości ośrodków narciarskich Europy Środkowej. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla Bułgarii, gdzie zaczynało brakować śniegu. W Borovets i Pamporovo na najniższe stoki póki co spadło tylko 15-20 cm śniegu. W Bansko jest go conajmniej 60 cm.

Kurorty w Czechach i na Słowacji informują o opadach, z których największy miał miejsce w Železnej Rudzie (ponad 30 cm śniegu).

Ostatni tydzień w regionach narciarskich Skandynawii był raczej spokojny, temperatury urosły do kilku stopni poniżej zera. Niewielkie opady miały miejscew Norwegii, w kurortach G?l? i Kvitfjell przybyło 20 cm śniegu.W Szwecji przyrost wyniósł tylko 3-5 cm w kilku ośrodkach. Studencki tydzień narciarski rozpoczął się w Are i będzie trwał przez najbliższe 3 tygodnie, zapewniając uczestnikom wiele konkursów i innych rozrywek.

Wszystkie 5 ośrodków narciarskich w Szkocji jest otwartych, aczkolwiek warunki są lepsze we wschodnich kurortach Cairngorm, The Lecht i Glenshee. Z powodu oblodzenia dróg problemem może być tam dotarcie do stoków.

Góra Cairngorm była niedostępna przez ostatni tydzień, gdyż pracownicy starali sięodkopać ośrodek ze zbyt dużej ilości śniegu.

W ciągu ostatnich 10 lat Cairngorm i inne szkockie regiony narciarskie nie cieszyły się nadmiarem śniegu, częściej musiały zamykać stoki z powodu jego niedostatku. W ciągu ostatniego miesiąca w Caingorm przybyło ponad 2 m śniegu na górnych stokach, a silny wiatr spowodował utworzenie się nawet 5-metrowych zasp, które zablokowały dostęp do ośrodka, a także stworzył zagrożenie lawinowe.

Początek trwającej zimy jest jednym z najlepszych w ciągu ostatnich 30 lat pod względem warunków śniegowych i liczby przyjezdnych. Ponad 30 000 narciarzy i snowboardzistów odwiedziło CairnGor w tym sezonie.