Inspiracją dla projektantów interaktywnych instalacji były zabawki ze zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Artyści zrobili kopie dawnych zabawek w dużo większej skali. Kilkucentymetrowe, drewniane koniki, kiedyś mieściły się w dziecięcej dłoni, a teraz zostały przeniesione na karuzelę i będzie można ich dosiąść.

Reklama

Nad Wisłą na Bulwarze Poleskim zobaczyć można m.in. olbrzymi kłębek kolorowej włóczki, las barwnych kwiatów wzorowanych na motywach z ludowych skrzyń wiannych, w których niegdyś kobiety przechowywały swój posag i "etnoszlaki", czyli malowane alejki inspirowane wzorami ze strojów ludowych.

Można też wejść na huśtawki inspirowane miniaturowymi huśtawkami emausowymi, przysiąść na ławce dekorowanej ornamentami kwiatowymi pochodzącymi ze skrzyń gorczańskich czy wejść między stado sztucznych owiec. Zabawki zaprojektowali: Olaf Cirut, Katarzyna Wojtyga i Krzysztof Radoszek wspierani przez malarzy Annę Kott i Piotra Białogłowicza.

Plenerowa wystawa "Rzecz Małopolska. Park doświadczeń kulturowych" potrwa od czwartku do 23 maja. Po Krakowie etnozabawki pokazywane będą w Tarnowie i Nowym Sączu, a we wrześniu podczas Dni Małopolski w Brukseli.

Druga wystawa zrealizowana w ramach tegorocznego Festiwalu Etnodizajnu to "Wolnica, Wolność, Wyobraźnia" na placu Wolnica, gdzie można zobaczyć prace projektantów zainspirowane dawnymi meblami i przedmiotami użytkowymi m.in. "taczkołyskę" dla niemowląt czy skrzynię wyplecioną z papieru gazetowego.

Reklama

Festiwal Etnodizajnu jest organizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a realizowany dzięki funduszom UE i województwa małopolskiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsza jego odsłona miała miejsce w 2009 r.

Festiwal ma zwrócić uwagę na relacje między etnografią a sztuką użytkową oraz na nawiązania we współczesnym wzornictwie do dawnych motywów i technik rękodzielniczych. "Staramy się pokazać, że zainteresowanie etnografią to nie jest wyłącznie ukłon w stronę przeszłości, ale bardzo interesująca lekcja dotycząca naszej współczesności" - powiedziała koordynatorka projektu "Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal" Katarzyna Piszczkiewicz.

Reklama

"Zainteresowanie współczesnego człowieka etnografią wynika stąd, że żyjemy w czasach, kiedy ludziom bardzo potrzeba wyrazistości i autentyzmu. Etnodizjan jest trochę sposobem na życie i na to, jak sobie urządzać świat, żeby mieć poczucie, że jest to świat stworzony na naszych warunkach i odpowiadający naszemu poczuciu wartości" - dodała Piszczkiewicz.

Podczas Festiwalu Etnodizajnu po raz pierwszy między 14 a 16 maja odbędą się Targi Etnodizajnu, podczas których w hali Targów w Krakowie ponad 30 projektantów pokaże swoje prace inspirowane tradycyjnym zdobnictwem i technikami rękodzielniczymi.