W Tatrach panują bardzo dobre warunki turystyczne. Od kilku dni pogoda zachęca do wyjścia na górskie szlaki. Pod Giewontem tworzy się sznur oczekujących na wejście. Każdy turysta chce dotknąć ponad 100-letniego krzyża i chociaż przez chwilę popatrzeć na panoramę Podhala i Tatr, jednak na tym najbardziej popularnym szczycie jest niewiele miejsca, dlatego wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego muszą kierować ruchem.

Reklama

Spory ruch panuje na zakopiańskich Krupówkach. Przez deptak trzeba się wręcz przeciskać. "Spacer z wózkiem dziecięcym po Krupówkach w tym tłumie to jak slalom gigant" - śmieje się Jagoda Spychała, która do Zakopanego wraz z rodziną przyjechała z Wronek. Jak powiedział Tomasz Wiatr z baru mieszczącego się przy Krupówkach, turystów jest bardzo dużo, ale wydają mniej pieniędzy. "W porównaniu z rokiem ubiegłym utarg jest nawet o 30 proc. niższy" - powiedział.

Oblężenie przeżywają też właściciele kwater z Podhala i, jak mówią, odrabiają straty z gorszego pod względem turystyki lipca. "W sierpniu turyści dopisali, przyjeżdżają bez wcześniejszej rezerwacji. Myślę, że wpływ na to ma przede wszystkim pogoda" - powiedziała właścicielka pensjonatów w Zakopanem, Hanna Chyc. "W lipcu turystów było znacznie mniej a ci, co przyjechali targowali się o cenę wynajmu pokoi" - dodała.

Nawet pięć godzin w kolejce muszą odstać chętni na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Najdłuższa kolejka ustawia się w godzinach południowych. "Dziwi mnie, że ludzie stoją w tym upale, skoro wyjście pieszo na Kasprowy trwa 2-3 godziny i jest o wiele przyjemniejsze" - powiedział turysta z Katowic. Ratownicy przypominają, że wybierając się w góry przy silnym słońcu, należy pamiętać o nakryciu głowy, butelce niegazowanej wody mineralnej i posmarowaniu się kremem z filtrem. Osobom starszym, dzieciom i tym, którzy nie są wprawieni w wysokogórskich wędrówkach ratownicy zalecają spacer po Dolinach reglowych.

Na końcowym odcinku szlaku na Giewont trzeba zachować szczególną ostrożność. Na tym wąskim, eksponowanym i wbrew pozorom trudnym odcinku obowiązuje jednokierunkowy ruch. Ruch jednokierunkowy obowiązuje także na Orlej Perci - od Zawratu w kierunku Granatów.

Planując wyjście w góry, trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków i posiadanego doświadczenia górskiego. Pogoda w górach może ulec gwałtownej zmianie i trzeba być przygotowanym na deszcz, wiatr i nagłe ochłodzenie. W przypadku nadchodzącej burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych oraz wyłączyć telefony komórkowe.