"Ponieważ w ostatnich 24 godzinach mieliśmy do czynienia z największymi zdecydowanie demonstracjami, starciami i zamieszkami, chcemy żeby osoby, które w tej chwili myślą o wyjeździe do Egiptu wzięły poważnie pod uwagę możliwość pogorszenia się sytuacji, że zarówno kwestia transportu lotniczego i wewnętrznego w Egipcie, jak i kwestia bezpieczeństwa i zaopatrzenie mogą się w najbliższym czasie pogorszyć" - mówił na sobotnim briefingu Bosacki.
Jak podkreślił, nie zmieniła się ocena MSZ, zgodnie z którą Polacy przebywający w ośrodkach wypoczynkowych na wybrzeżu są bezpieczni. "Tam nie doszło do żadnych gwałtownych demonstracji lub starć, uważamy, że tam w tej chwili nic naszym rodakom nie grozi" - mówił rzecznik.
Dodał, że większość z 6,5 tysiąca Polaków w Egipcie znajduje się w regionach, w których nie dochodzi do zamieszek. "Chcemy, by oni od dzisiaj wiedzieli, że sytuacja może się zmienić, ale nie musi" - podkreślił rzecznik MSZ.
Zaznaczył, że resort podtrzymuje swoją rekomendację, aby nie podróżować do większych miast, unikać większych zgromadzeń. "Mamy informacje, że niektórzy nasi turyści na własną rękę, wynajmują transport, jeżdżą do miast, by oglądać demonstracje. Uważamy to za skrajnie nieodpowiedzialne i bardzo przed tym przestrzegamy" - podkreślił Bosacki.
Ambasada RP w Kairze uruchomiła telefon dla obywateli polskich przebywających w Egipcie: +202 27 36 74 56. Infolinię uruchomiło polskie MSZ dla rodzin obywateli polskich przebywających w Egipcie: +48 22 523 94 48.
Według MSZ ambasada RP w Kairze jest bezpieczna. Bosacki poinformował, że ambasada otrzymała kilka próśb o pomoc, od obywateli Polski m.in. od grupy pracujących tam robotników i archeolożki. Zaznaczył, że konsule pomagają tym osobom w jak najszybszym opuszczeniu Egiptu. Zaznaczył, że osobom tym nic się nie stało.
Bosacki podkreślił, że MSZ jest w stałym kontakcie z rezydentami w miejscowościach turystycznych mimo, że są problemy z funkcjonowaniem telefonii komórkowej. "Chwilowo kontakt telefoniczny z nimi jest trudny, bo komórki działają w tej chwili w Egipcie tak, że więcej nie działają niż działają. Mimo wszystko udaje nam się utrzymywać stały kontakt" - zaznaczył.
Zastępca dyrektora wydziału departamentu konsularnego MSZ Maciej Krych poinformował, że w poniedziałek odbędzie się telekonferencja grupy Kokon zajmującej się opieką konsularną działającej w ramach Unii Europejskiej poświęcona wydarzeniom w Egipcie.
W sobotę egipski rząd oficjalnie podał się do dymisji. W Egipcie w antyrządowych demonstracjach od początku tego tygodnia zginęły, co najmniej 74 osoby. Demonstranci domagają się ustąpienia rządzącego krajem od niemal 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka. Mubarak wprowadził w całym kraju godzinę policyjną, która ma obowiązywać od 16 do 8 rano czasu miejscowego.