Inne / Glacier Express
Reklama

Sceneria regionu Wallis to Dolina Rodanu, rozciągająca się na długości 150 km między lodowcem Rodanu i Jeziorem Genewskim, otoczona 47 czterotysięcznikami, które zapewniają słoneczny i łagodny klimat. Po obu jej stronach odchodzą doliny boczne, które prowadzą ku potężnym lodowcom, w kierunku ogromnych masywów górskich i do kontrastujących ze sobą wiosek.

Inne / Thomas Andenmatten
Inne
Inne / Thomas Andenmatten

"Tutaj zima jest w domu" - mówi slogan używany przez Szwajcarów na określenie Wallis. Mają rację. To właśnie tu mieszczą się najwyżej w Alpach położone tereny narciarskie.

Zima w Wallis nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością: zimowe szlaki wędrowne nie są już tylko skromną alternatywą dla narciarskich zjazdów. Sanki to już nie tylko zabawka dla dzieci, lecz prawdziwa przygoda dla wszystkich.

Nowe strefy wellnessowe w hotelach i kąpieliskach termalnych są oazami wypoczynku dla tych zasobniejszych w gotówkę. We wszystkich miejscowościach regionu Wallis zaplanowano atrakcje dla turystów. Dziewięć wiosek ma znaczek "Rodziny mile widziane". To świadczy o atmosferze Wallis.

Tradycję spotyka się w Wallis na co dzień. Mieszkańcy licznie biorą udział w bezkrwawych walkach krów, podczas których wybierana jest królowa ringu i w przemarszach alpejskich, a święta religijne i procesje zawsze obchodzone są uroczyście. Święto narodowe 1 sierpnia łączy się najczęściej z pokazem fajerwerków w górach, a 15 sierpnia w całym regionie odbywają się festyny, popisy jodlarzy i występy folklorystyczne.

Do dziś zachowały się dawne kulinarne przyzwyczajenia: topiony nad ogniem ser raclette, talerz suszonych specjałów z Wallis z żytnim chlebem czy sycący "brisolée" ze świeżym serem alpejskim, pieczonymi kasztanami i lokalnym winem. A bogaty asortyment wina z Wallis to nie tylko klasyczny fendant (lekkie, owocowe i wytrawne), johannisberg (delikatne), dôle (łagodne), goron (lekkie i kwieciste) i mocny pinot noir. Wiele szczepów jest wyjątkowych, a wśród nich muskat, humagne, arvine, ermitage, amigne, malvoisie lub biały pinot.

Informacja turystyczna

Switzerland Tourism
c/o Ambasada Szwajcarii
Al. Ujazdowskie 27
00-540 Warszawa
tel. 022 628 04 81
fax. 022 621 05 48