Wrzątek zawsze pod ręką. W chińskich hotelach zawsze można dostać wrzątek. Za darmo. Nawet w tych najtańszych stoją wielkie termosy z gorącą wodą, które zadziwiająco długo trzymają wysoką temperaturę.

Reklama

Lecz nie tylko w hotelach można liczyć na wrzątek. Również w pociągach i na dworcach stoją wielkie samowary, z których każdy może sobie nalać goracej wody. To niezwykle ważne, bo do Chin nie trzeba zabierac ze sobą grzałki - darmowy wrzątek pozwoli zaparzyć herbatę czy zupę błyskawiczną.

Transport. Pociągi sypialne są bardzo wygodnym środkiem transportu na większe odległości. Bilety drugiej klasy nie są bardzo drogie, a podróżowanie całkiem wygodne. Nazywają się hard sleeper, ale wcale nie są twarde. W otwartych przedziałach mieści się po 6 prycz - po 3 w pionie, na tej najwyższej jest trochę mało miejsca i nie można wygodnie usiąść. Każdy dostaje czystą pościel i oczywiście do dyspozycji jest darmowy wrzątek.

Innym rozwiązaniem są chińskie sypialne autobusy: w 3 rzędach wzdłuż autobusu ustawione są piętrowe prycze, trochę małe i wąskie, komfort zdecydowanie mniejszy niż w pociągu, ale przespać się można i jest na pewno wygodniej niż na zwykłym fotelu.

Trzeba tylko pamiętać, że na dworcach, przed wejściem do pociągu czy autobusu, prześwietlają bagaż, i nie można w nim mieć na przykład gazu do kuchenki turystycznej.

Tłok. Lepiej unikać podróżowania po Chinach w czasie tak zwanego Golden Week - wolny od pracy tydzień po święcie rocznicy powstania ChRL 1 października. W tym czasie wszędzie są tłumy: na ulicach, w pociągach, w sklepach. Trudno kupić bilety na pociąg, a ceny noclegów znacznie wzrastają.

Kantonu lepiej nie odwiedzać w okresie największych międzynarodowych targów. Odbywają się one dwa razy do roku, chociaż przeróżne targi trwają tam non stop. To miasto jest jedną wielką giełdą towarową.

Niewykorzystane yuany. Można je zamienić z powrotem na dolary tylko po okazaniu kwitu otrzymanego w banku przy kupnie chińskiej waluty lub pokwitowania z bankomatu.

Uwaga - w całej prowincji Xinjiang nie ma bankomatów akceptujących zagraniczne karty płatnicze. Samych urządzeń jest mnóstwo, ale akceptują tylko karty wydane przez chińskie banki.

zobacz prace autorki artykułu