1 stycznia weszła w życie nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. W ustawie nie ma zapisu o obowiązku prowadzenia grupy przez przewodnika, dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wystąpiły do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z prośbą o interpretację stanu prawnego, dotyczącego obowiązku przewodnickiego.

Reklama

Jak powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński, z interpretacji, którą w ubiegłym tygodniu otrzymano z ministerstwa, wynika że wszystkie wycieczki wchodzące na teren Tatr, na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, które obowiązywać będzie do początku października bieżącego roku, mają obowiązek znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.

Jak tłumaczy Skawiński w nowej ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach jest zapis który mówi, że dyrektor parku narodowego jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo turystów. Skawiński zapowiedział, że po wygaśnięciu rozporządzenia o obowiązku przewodnickim, ponownie wprowadzi ten przepis.

To będzie zarządzenie dyrektora parku, który też ma prawo regulować ruch turystyczny na podstawie ustawy i odpowiada za bezpieczeństwo turystów na szlakach - powiedział Skawiński.

Reklama

Przepisy dotyczące obowiązku posiadania przewodnika dotyczą każdej wycieczki, niezależnie od tego, czy jej organizatorem jest biuro podróży, szkoła czy parafia. Skawiński przypomina, że obowiązek wynajęcia przewodnika dla grup istnieje od 1997 roku, ale głośnym i szokującym przypomnieniem o tym była tragicznie zakończona wyprawa na Rysy licealistów z Tychów w styczniu 2003 roku. Wówczas w lawinie śnieżnej zginęło osiem młodych osób, którzy wędrowali bez opieki wykwalifikowanego przewodnika.

Przewodnik tatrzański ma za zadanie nie tylko bezpiecznie przeprowadzić wycieczkę po górach Tatrach, ale i ciekawie opowiedzieć o przyrodzie.

Prowadzenie zorganizowanej grupy bez przewodnika jest wykroczeniem, które może być ukarane kilkusetzłotowym mandatem bądź pouczeniem i przerwaniem wycieczki. Sprawa taka może też skończyć się skierowaniem do sądu grodzkiego. Wynajęcie licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego to koszt od 250 zł wzwyż, zależnie od trasy wycieczki.

Reklama

Przed wynajęciem przewodnika górskiego warto sprawdzić jego kwalifikacje, ponieważ zdarza się, że swoje usługi oferują znawcy gór bez odpowiednich dokumentów. Przewodnik powinien posiadać legitymację przewodnika tatrzańskiego, pozwolenie od marszałka województwa małopolskiego na wykonywanie przewodnictwa oraz opłaconą na dany miesiąc i rok legitymację TPN-u.

Najpopularniejsze wśród szkolnych wycieczek rejony Tatr to tradycyjnie Morskie Oko oraz doliny reglowe: Dolina Kościeliska, Chochołowska, Strążyska. Uczniowie chętnie też chodzą w wyższe rejony Tatr. Dużą popularnością cieszy się Giewont czy Kasprowy Wierch.