Infolinia jest dostępna pod numerami 0 800 200 300 (bezpłatny - do obsługi połączeń z sieci stacjonarnych) i +48 608 599 999 (płatny - obsługuje połączenia z sieci komórkowych).

Do końca maja z telefonu można korzystać w godzinach 10-22; od 1 czerwca do 3 lipca przez całą dobę, od 4 lipca do końca września znów w godzinach 10-22.

Reklama

Wiceminister sportu Katarzyna Sobierajska powiedziała dziennikarzom we wtorek, że badania pokazują, iż decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca pobytu jest dla turystów bezpieczeństwo. Podkreśliła, że dodanie w kolejnej edycji telefonu możliwości rozmowy w języku hiszpańskim czy włoskim związane jest ze spodziewanymi odwiedzinami kibiców z tych krajów podczas Euro 2012.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke dodał, że infolinia przyczynia się do kształtowania wizerunku Polski jako kraju przyjaznego turyście.

Reklama

"Dla nas to nieoceniona pomoc. Nie ma co się łudzić, że wszyscy policjanci znają wszystkie języki europejskie" - powiedział pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Krzysztof Gajewski. Podkreślił, że dzięki infolinii osoby mające drobne kłopoty lub pytania nie będą blokowały linii alarmowej 112.

Ulotki z informacją o infolinii w pięciu językach będą rozprowadzane w pociągach, strefach kibica, a także w placówkach dyplomatycznych państw, których obywatele są spodziewani na Euro.

Akcja "Telefon bezpieczeństwa" jest prowadzona cyklicznie od 2002 roku z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu do spraw Cudzoziemców, Polskiej Organizacji Turystycznej i policji.(PAP)

brw/ bos/ bk/
Reklama