Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce poinformował PAP, że inicjatywa, która w tym roku ma jubileuszową 10. edycję, co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Reklama

W tym przygotowaliśmy razem z winiarzami sześć spotkań, podczas których zaprezentujemy osiem małopolskich winnic - zapowiedział.

Inaugurację wydarzenia zaplanowano na 7 sierpnia w Winnicy Chronów koło Wiśnicza. Kolejne spotkania odbędą się 13 sierpnia w Winnicy Chodorowa, 14 sierpnia w Winnicy Gródek, 20 sierpnia w Winnicy Rodziny Steców, 28 sierpnia w Winnicy Novi, 18 września w Winnicy Srebrna Góra. Cykl spotkań zakończy się 24 września w trzech podtarnowskich gospodarstwach: Winnicy Gierowa, Winnicy Uroczysko oraz Winnicy Janowice.

Dni Otwartych Winnic

Spotkania jak co roku poprowadzi Wojciech Bosak, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki i międzynarodowy sędzia w konkursach winiarskich.

„Dni Otwartych Winnic to zwiedzanie winnic, poznawanie gospodarzy, rozmowa i degustacja. Mają one charakter enoturystyczny i edukacyjny” - wskazali organizatorzy.

Projekt "Szlak Winny w Małopolsce" realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Reklama

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, województwo małopolskie jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których ponad 40 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również wina słodkie oraz musujące. W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

autor: Rafał Grzyb