Remont czerwonego szlaku na Babią Górę

Z komunikatu opublikowanego na stronie Babiogórskiego Parku Narodowego (BPN) wynika, że w drugiej połowie lipca rozpocznie się remont fragmentu czerwonego szlaku wiodącego na Babią Górę (1725 m n.p.m.) na odcinku: Polana Krowiarki-Sokolica. BPN wskazuje naalternatywną drogę. "Wyjście na Sokolicę będzie możliwe szlakiem niebieskim, czyli Górnym Płajem i dalej szlakiem zielonym, czyli Percią Przyrodników. Zejście z Sokolicy szlakiem zielonym (Percią Przyrodników), a następnie szlakiem niebieskim (Górnym Płajem) do polany Krowiarki" – czytamy na stronie parku.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Szlaki na Babią Górę

Na Babią Górę można się też dostać innymi szlakami niż ten, który jest właśnie remontowany. Blogerzy podróżniczy najczęściej polecają te cztery:

  • Szlak z Zawoi Czatoża (Przełęcz Jałowiecka – Mała Babia Góra – Przełęcz Brona – Babia Góra);
  • Zawoja Markowa (Schronisko Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra);
  • Perć Akademików (licząc od schroniska Markowe Szczawiny); najtrudniejszy szlak na Babią Górę, zamknięty zimą;
  • Babia Góra od słowackiej strony (Stańcowa – Babia Góra).

Masyw Babia Góra – najwyższe szczyty

Babia Góra to nazwa całego masywu górskiego położonego w Beskidach Zachodnich, jak i popularna nazwa jego największego wierzchołka. Formalnie sam szczyt Babiej Góry (na który wiedzie remontowany szlak) nazywa się Diablak. Babia Góra zajmuje stosunkowo niewielki obszar, bo całe pasmo liczy tylko 10 km długości. Po Tatrach jest najwyżej wypiętrzonym obszarem Polski. "Patrząc z północy na zarys sylwetki masywu można wyróżnić kilka wzniesień. Od strony wschodniej jako pierwsza wyraźnie zarysowuje się Sokolica (1367 m n.p.m.). Wyższymi wzniesieniami, leżącymi nieco dalej na zachód są Kępa (1520 m n.p.m.) i Gówniak(1617 m n.p.m.). W części centralnej widoczna jest kulminacja masywu, czyli sam szczyt Babiej Góry - Diablak - leżący na wysokości 1725 m n.p.m." – opisuje BPN.