Budowa hotelu w Porto ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Przewidujemy, że inwestycja będzie ukończona do czerwca br. Oficjalne otwarcie placówki, która będzie działać na pierwszym piętrze dworca, nastąpi najpóźniej w trzecim kwartale 2012 roku - powiedział Nuno Neves z kierownictwa spółki Refer, która obsługuje węzły kolejowe w Portugalii.

Reklama

W bliskim sąsiedztwie kas biletowych powstanie około 50 miejsc noclegowych. Część hotelowa o powierzchni 550 m kw. będzie funkcjonować w zmodernizowanych pomieszczeniach - dodał.

Za nocleg w nowym hotelu trzeba będzie zapłacić od 18 do 35 euro.

Zdaniem specjalistów branży turystycznej zaletą hotelu, otwartego na wybudowanym w 1896 r. dworcu Sao Bento, będzie jego lokalizacja - w samym centrum miasta. Dodatkowo stacja obsługuje dzisiaj zarówno dalekobieżne i podmiejskie przewozy kolejowe, jak również metro oraz kilka linii autobusowych - odnotowuje Luis Santos, ekspert ds. turystyki.

Inną atrakcją dworca Sao Bento jest - licząca ponad 20 tys. sztuk - ekspozycja kolorowych kafelków w holu głównym, przedstawiająca sceny z historii Portugalii. W ubiegłorocznym rankingu magazynu "Travel & Leisure" główną stację Porto zaliczono do 14 najpiękniejszych dworców kolejowych świata.

Do końca br. nowy hotel powstanie też przy dworcu Cais do Sodre w Lizbonie. Jego budowę Refer zlecił spółce Observar o Futuro, tej samej, która w czerwcu 2011 r. otworzyła hostel w zabytkowym stołecznym dworcu Rossio.

Jak ujawnił dziennik "Publico", w przyszłym roku należy się spodziewać rozpoczęcia budowy co najmniej czterech tanich hoteli w starych dworcach kolejowych w regionie Alentejo oraz na północy kraju.