Nazwisko dyktatora zarezerwowano dla serii lokalnych produktów spożywczych.

Reklama

Pierwsze na rynku pojawi się wino o nazwie "Wspomnienia Salazara". Trunek powinien trafić do sprzedaży przed wakacjami. W dalszej kolejności pod marką "Salazar" ukażą się wytwarzane lokalnie produkty spożywcze, których sprzedaż zasili rozwój lokalnej turystyki.

Od trzech lat w położonym w środkowej części Portugalii regionie Dao-Lafoes prowadzone są prace w miejscach związanych z Antonio Salazarem. Głównym przedsięwzięciem jest budowa muzeum w miejscu, w którym się urodził polityk, który rządził krajem przez ponad 40 lat. Obiekt po modernizacji zostanie otwarty dla zwiedzających w 2013 r.

W sąsiedztwie muzeum rozpocznie działalność m.in. historyczne centrum naukowe, w którym prowadzone będą badania nad działalnością portugalskiego dyktatora, a także restauracja i herbaciarnia.

Przedstawiciele władz regionu Dao wierzą, że przedsięwzięcia w miejscach pamięci po byłym dyktatorze przyczynią się do rozwoju lokalnej turystyki i szybko przyniosą zwrot kosztów inwestycji. Szacuje się, że na przygotowanie dla zwiedzających wszystkich obiektów związanych z Salazarem konieczne będą wydatki mniej więcej 10 mln euro.

Portugalscy samorządowcy zapewniają, że przedsięwzięcia te nie służą rozwojowi jego kultu, ale mają przyczynić się do lepszego poznania historii współczesnej i wsparcia lokalnej ekonomii. Liczymy w szczególności na krajowych turystów, a także pasjonatów historii współczesnej i przedstawicieli nauki z całego świata - powiedział Joao Lourenco z urzędu gminy w Santa Comba Dao.

Antonio de Oliveira Salazar urodził się w 1889 r. w Vimieiro koło Santa Comba Dao. Od 1928 r. miał decydujący wpływ na politykę Portugalii pełniąc najpierw funkcję ministra finansów, a następnie premiera. Władzę po nim przejął dopiero w 1968 r. Marcelo Caetano. Zmarłego w 1970 r. Salazara pochowano na cmentarzu w rodzinnym Vimieiro.