Choć kierownictwo Krajowego Stowarzyszenia Młynów (RPM) oraz władze regionalnych organizacji turystycznych określają zadanie utrzymania w pełnej sprawności zabytkowych obiektów mianem "karkołomnego", to nie uważają go jednak za walkę z wiatrakami.

Reklama

Zdaniem Jorge Mirandy z Krajowego Stowarzyszenia Młynów w Lizbonie, wdrażana w kwietniu br. inicjatywa otwarcia 200 młynów na terenie Portugalii służy nie tylko poszerzeniu wiedzy społeczeństwa o starych wiatrakach, ale również zaproponowaniu turystom ciekawej oferty do zwiedzania.

Poza stymulowaniem lokalnej turystyki, pasjonaci młynów rozpoczęli w tym roku akcję werbowania urzędników gminnych do propagowania inicjatyw kulturalnych organizowanych w zabytkowych młynach. Do kooperacji udało się już namówić 45 samorządów z terenu całego kraju.

"Wierzymy, że dzięki akcjom tego typu uda nam się wspólnie zaktywizować lokalną społeczność, przyciągnąć turystów, a także zebrać środki na remonty zabytkowych obiektów" - poinformował przedstawiciel lizbońskiego RPM.

Najbliższą inicjatywą służącą promowaniu sieci portugalskich młynów jest zaplanowane na 18 kwietnia br. zwiedzanie wiatraków u ujścia rzeki Tag. W rejonie tym działa nadal 45 obiektów wybudowanych pomiędzy XIII i XVIII wiekiem.