Projekt nowej ustawy, zwanej JOLT (The Jobs Originating Through Launching Travel - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce), kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe, co ma zapewnić nowe miejsca pracy. Proponuje m.in. skrócenie do trzech dni procedur rozpatrywania wniosków o wizy, co obecnie trwa znacznie dłużej.
Projekt ustawy JOLT zawiera jednak również kluczowe zapisy wcześniej wniesionej ustawy o reformie programu turystycznego ruchu bezwizowego, która przyspieszyłaby włączenie do niego Polski.
W odróżnieniu od wcześniejszego projektu, wniesionego przez tradycyjnie popierających polskie interesy senatorów i kongresmanów, jak senator Barbara Mikulski i kongresman Mark Quigley z Chicago, nowy projekt jest sponsorowany przez szersze grono ustawodawców.
Są wśród nich tacy wpływowi politycy, jak demokratyczny senator Chuck Schumer z Nowego Jorku i senator Marco Rubio z Florydy, wschodząca gwiazda w Partii Republikańskiej, oraz republikański kongresman Roy Blunt. Poprzednio nie angażowali się oni w sprawę zniesienia wiz dla Polaków.
W projekcie ustawy JOLT, która we wtorek była tematem przesłuchania w podkomisji ds. imigracji i bezpieczeństwa granic w Komisji Wymiaru Sprawiedliwości Senatu, zawierają się wszystkie zapisy wspomnianej ustawy reformującej program ruchu bezwizowego (VWP) wniesionej do Kongresu na początku tego roku.
Ustawa ta przewiduje modyfikację kryteriów wejścia danego kraju do programu VWP. Mogłyby do niego zostać włączone kraje, które zeszły poniżej progu 10 procent odmów wiz, jeżeli jednocześnie nie więcej niż 3 procent ich obywateli przedłuża swój pobyt w USA po wygaśnięciu wizy.
Ustawa zobowiązuje też administrację do poprawy metod kontroli wjazdów i wyjazdów obcokrajowców z USA, aby dokładnie ustalić, ilu obywateli poszczególnych krajów nielegalnie przedłuża pobyt.
W komunikatach o nowej ustawie, przysłanych przez biura senator Mikulski i kongresmana Quigleya, podkreśla się, że jednym z motywów jej sponsorów jest zniesienie wiz dla Polaków w uznaniu zasług Polski jako sojusznika USA w Iraku i Afganistanie. "Wspomniane modyfikacje programu ruchu bezwizowego prawdopodobnie doprowadziłyby do włączenia do niego Polski" - stwierdza komunikat biura senator Mikulski.
Według nieoficjalnych informacji z kręgów dyplomatycznych Polska zbliża się do spełnienia kryteriów wejścia do programu VWP wyznaczonych w projekcie nowej ustawy.
Zniesienie wiz dla Polaków obiecał prezydent Barack Obama w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie w grudniu 2010 r. Obama powiedział wtedy polskiemu prezydentowi, że doprowadzi do tego "za swojej kadencji".
Jednak na początku marca, w czasie wizyty w USA ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że zniesienie wiz nie nastąpi prawdopodobnie przed końcem tego roku.