Według jury najpiękniejszym dworcem kolejowym świata jest madrycka Atocha. Zaraz za nią uplasowała się w konkursie lizbońska stacja Rossio, przylegająca do zabytkowej części stolicy Portugalii. Pochodząca z końca XIX w. budowla nawiązuje do manuelizmu, XV-wiecznego stylu portugalskiej architektury.
Na 8. miejscu klasyfikacji znalazła się główna stacja Porto - dworzec Sao Bento, którego hol główny liczy ponad 20 tys. sztuk kafelków przedstawiających sceny z historii Portugalii.
W ocenie Luisa Santosa, portugalskiego eksperta ds. turystyki, zaletą Sao Bento jest również jego niezwykła użyteczność. - - dodał Santos.
Zdaniem specjalistów, inną zaletą obu wyróżnionych w konkursie portugalskich dworców jest lokalizacja na ich terenie tanich hoteli. - - dodał Luis Santos.
Poza Rossio, Sao Bento i madrycką Atochą w konkursie magazynu "Flavorwire" wyróżnione zostały takie stacje kolejowe jak: paryski Gare du Nord, londyński King's Cross, Dworzec Główny w Helsinkach, Sirkeci w Stambule, nowojorski Grand Central Terminal, a także Union Station w Los Angeles oraz Dworzec Główny w nowozelandzkim mieście Dunedin.