Raz stwierdzono, że takim zaszczytem może pochwalić się mała miejscowość na Litwie, parę lat temu znaleziono środek kontynentu na Słowacji. Inni zapewniali, że leży on w Niemczech, a jeszcze inni, że na Ukrainie....

Reklama

Jaki jest tego powód? Granice między Starym Kontynentem a Azją nie są dokładnie wyznaczone. Gdzie zaczyna się Azja, a gdzie kończy Europa? To pytanie pozostaje nadal bez odpowiedzi.

Pierwsza miejscowość, która otrzymała tytuł "środka Europy" było małe miasteczko w Polsce Suchowola, położone w województwie podlaskim. Przez ponad 200 lat obliczenia kartografa i astronoma Antoniego Sobiekrajskiego uważano za poprawne. A duży kamień w samym centrum miasta informuje przyjezdnych, że to miejsce cieszy się tak zaszczytnym mianem.

Jednak po dwustu latach austriaccy geografowie uznali, że coś jest nie tak. Zrobili swoje obliczenia i doszli do wniosku, że geograficzny środek Europy leży na górze Dylen, w niemieckim Tillenberg, blisko granicy z Czechami. W jednym z kamieni wygrawerowano zatem napis, że właśnie tutaj znajdują się w centrum Europy.

Reklama

Zmieniło się to znowu w 1887 roku. Wówczas stwierdzono, że środek Starego Kontynentu leży w ukraińskim Rachiwie. Oczywiście postawiono tam betonowy pomnik z tej okazji.

W końcu 25 lat temu naukowcy z francuskiego instytutu ustalili nowy środek Starego Kontynentu - litewskie miasteczko Purnuskes, na północ od Wilna. To był bodziec dla turystów, a władze postanowiły oczywiście uczcić miasto granitową kolumną. W 1991 roku powstał tam nawet park rozrywki. Została zbudowana piramida, wokół której znajdują się symbole innych europejskich państw.

Do dzisiaj są jednak miejscowości, które nie uznają Purnuskes za geograficzne centrum Europy. Do nich należą Kremnicke Bane i Krahule przy mieście Kremnica w środkowej Słowacji. A także Budejowice w Czechach, gdzie również postawiono pomnik środka Europy.

Reklama

Wydawałoby się, że łatwiej można by było określić środek Unii Europejskiej, ale przecież i tutaj ciągle zmieniają się granice. Na początku lat 90. ten zaszczyt przypadł francuskiemu Saint-Clement, w 1995 roku powędrował on jednak do belgijskiego Viroinval. Przez rok 1999-2000, po wejściu do UE Grecji, środek powrócił do Francji i był w Blancafort.

Rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje bloku wschodniego w 2004 całkowicie zburzyło badania. Uznano, że centrum Europy jest w niemieckiej miejscowości Kleinmaischeid. Ale i tu cieszono się z tego tylko przez dwa lata. Do UE dołączono Rumunię i Bułgarię, a to oznaczało, że i słynny punkt się przesunął do miasta Gelnhausen w Niemczech. I tam właśnie jest od 2007 roku. (PAP Life)

mar/ zig/

(yahoo.de)