Masz polskie prawo jazdy? To znaczy, że możesz jeździć po chorwackich drogach. Musisz oczywiście mieć ze sobą ważne ubezpieczenie OC. Zielona Karta w Chorwacji nie będzie ci potrzebna, chyba że zaplanujesz przejazd przez granicę Bośni i Hercegowiny. Wtedy jest wymagana.

Dopuszczalna prędkość

Jeśli chcesz rozpędzić się na chorwackiej autostradzie lub docisnąć gaz na pustej drodze, lepiej przemyśl to dwa razy. Dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 130 km/h, na trasie szybkiego ruchu można jechać nie szybciej niż 110 km/h. Pozostałe drogi w terenie zabudowanym są objęte zakazem jazdy szybszej niż 90 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Gdyby tak przydarzyło ci się kogoś holować, musisz pamiętać, że pojazd holujący nie może przekraczać 40 km/h.

Za złamanie przepisów drogowych - szczególnie przez turystów - policja wlepia surowe kary.

Co ważne, chorwacka policja często korzysta z nieoznakowanych radiowozów. Szczególnie na autostradach.

Mandaty

Najpoważniejsze konsekwencje czekają kierowców, którzy prowadzą auto pod wpływem alkoholu. Począwszy od utraty prawa jazdy, przez wysokie kary pieniężne, aż po utratę wolności.

Kierowcy w wieku od 16 do 24 lat oraz kierowcy zawodowi, wykonujący pracę na terenie Chorwacji, nie mogą mieć we krwi nawet najmniejszej ilości alkoholu. Limit to 0,00 promila. Dla pozostałych to 0,5 promila. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości od 700 do 2100 euro. Można stracić też prawo jazdy na rok lub dwa lata, a nawet trafić do więzienia na pół roku.

Przepisy, o których nie możesz zapomnieć

* W czasie jazdy nie wolno korzystać z telefonów komórkowych, chyba że rozmawiamy przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.

* Kierowca i pasażerowie muszą mieć zapięte w czasie jazdy pasy bezpieczeństwa.

* Auto powinno być wyposażone w kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt bezpieczeństwa oraz apteczkę.

* Poruszając się na chorwackich drogach, należy mieć włączone światła przez całą dobę w miesiącach zimowych, jednak zalecane jest korzystanie ze świateł w ciągu dnia przez cały rok.