Uczestnicy plebiscytu, wśród których znaleźli się miłośnicy architektury z całego świata, oddali łącznie 70 tys. głosów, wskazując najciekawsze budynki w 14 kategoriach konkursowych. Znalazły się wśród nich m.in. obiekty sportowe, sakralne, domy oraz biurowce.

Reklama

W kategorii "hotel" nagroda przypadła placówce Eco Spa Pedras Salgadas & Nature Park za dużą elastyczność zastosowanych rozwiązań i pogodzenie nowoczesnej architektury z pięknem przyrody.

Internauci głosujący na ten nowatorski obiekt podkreślali, że jego twórcom udało się uzyskać niezwykłą harmonię krajobrazową, przy jednoczesnym zapewnieniu atmosfery luksusu i wygody.

Ośrodek wypoczynkowy w Pedras Salgadas, na północy kraju, na pierwszy rzut oka nie wygląda na luksusowy obiekt, a tym bardziej na hotel roku. Tymczasem wnętrza małych, trzymodułowych domków zostały wyposażone niczym apartamenty pięciogwiazdkowych hoteli. Dopiero wyjście na zewnątrz budynku uświadamia gościowi, że znajduje się on nie w betonowym molochu, lecz w samym środku lasu.

Eco Spa Pedras Salgadas & Nature Park powstał na terenie 20-hektarowego lasu w sąsiedztwie dawnego uzdrowiska z XIX w. Mistyki temu miejscu dodają ponad 100-letnie drzewa rosnące pomiędzy ekologicznymi domkami. Na terenie ośrodka znajdują się też m.in. ścieżki spacerowe o łącznej długości 8 km, trasy do jazdy rowerem i bogata infrastruktura do odnowy biologicznej.

Zastosowane materiały - drewno i łupek - pomagają umiejętnie schować domki w drzewostanach i nie zaburzać krajobrazu - wyjaśnia Luis Andrade, twórca projektu portugalskiego ośrodka, w którym za spędzenie jednej nocy trzeba zapłacić co najmniej 120 euro od osoby.

Reklama

Jak na elitarne miejsce wypoczynku przystało Eco Spa Pedras Salgadas & Nature Park posiada zaledwie siedem domków. W każdym z nich może zamieszkać maksymalnie do sześciu osób na powierzchni 60 m. kw., na którą składa się pokój, salon, duży korytarz, kuchnia oraz łazienka.

Ostatnia, czwarta edycja konkursu portalu Archdayli miała też dwa polskie akcenty. W kategorii najlepszego obiektu kulturalnego zwycięstwo przypadło Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki z Krakowa, zaś wśród muzeów i bibliotek bezkonkurencyjna okazała się budowla Biblioteki Uniwersytetu Katowickiego.

Zobacz, jak wygląda hotel Eco Spa Pedras Salgadas & Nature Park >>>