Firma Vista Alegre, czołowy portugalski producent zastaw stołowych, przerobi swoją zabytkową fabrykę porcelany w Ilhavo koło Aveiro na hotel. Pięciogwiazdkowy obiekt ma uchodzić za jeden z najbardziej luksusowych w środkowej Portugalii.

Reklama

Vista Alegre dotychczas słynęła na całym świecie z luksusowej porcelany. Zastawy stołowe wytwarzane pod tą marką zdobiły nawet salony ostatnich portugalskich królów z dynastii Braganca. Tymczasem najnowsze plany firmy przewidują inwestycje w turystykę.

Jak poinformował Almeida Henriques, portugalski sekretarz stanu ds. rozwoju regionalnego, przebudowywany pałac w Ilhavo koło Aveiro, w którym przed laty produkowane były zastawy stołowe Vista Alegre, otrzyma wsparcie nie tylko ze strony miejscowego ratusza, ale również od samego rządu w Lizbonie.

Liczymy na to, że turystyka hotelowa przywróci temu miejscu dawną świetność i przywiedzie tu wielu nowych gości, nie tylko pasjonatów porcelany - stwierdził Almeida Henriques.

Na początku marca br. portugalski producent podpisał z władzami miasta Ilhavo porozumienie na temat wzajemnej współpracy w dostosowaniu dawnej fabryki do potrzeb hotelowych. Prawie dwustuletni kompleks pałacowy ma zachować swój dawny styl, pomimo że zostaną w nim zastosowane współczesne rozwiązania architektoniczne.

W trakcie prac remontowych odrestaurowana zostanie m.in. znajdująca się obok pałacu kaplica oraz rozszerzona przestrzeń muzealna. Zabytkowy pałac, w którym niegdyś wytwarzano porcelanę, zostanie też rozbudowany tak, by część okien hotelowych zwrócić w kierunku nadatlantyckiego wybrzeża.

Szacuje się, że dostosowanie dawnego pałacu Vista Alegre na potrzeby gości hotelowych pochłonie około 11 mln euro. Poza wnętrzami obiektu odrestaurowany zostanie również przylegający do pałacu teatr, sale rekreacyjne, ring bokserski, boiska do piłki nożnej oraz tenisa, a także salon fryzjerski i restauracja.