- W tym roku układ dni wolnych jest bardzo korzystny. Wystarczy wziąć trzy dni wolnego, aby wypoczywać aż dziewięć dni. Dlatego zainteresowanie weekendem majowym jest bardzo duże - tłumaczy Magdalena Plutecka-Dydoń, rzeczniczka prasowa Neckermann Polska.

Reklama

Układ dni wolnych ma duży wpływ na to, jak chętnie wyjeżdżamy za granicę w maju. To dopiero początek sezonu letniego, więc im mniej urlopu trzeba wziąć, by połączyć dni wolne, tym więcej Polaków wypoczywa poza krajem. Widać to w statystykach - w ubiegłym roku liczba wyjeżdżających w tym okresie była aż o 59 proc. wyższa niż w 2011 roku, kiedy 1 maja wypadał w niedzielę.

Jednym z najchętniej obieranych przez Polaków kierunków jest Grecja, głównie Kreta. Dużo osób wylatuje też na Rodos i Majorkę oraz do Turcji i Tunezji. Coraz większą popularnością cieszą się dalsze kierunki, na przykład Wyspy Kanaryjskie.

Najczęściej wybierane są hotele z ofertą all inclusive.

- Tygodniowy pobyt w hotelu czterogwiazdkowym z all inclusive w Turcji to koszt ok. 2350 złotych od osoby. Tyle samo zapłacimy za tygodniowy pobyt w Egipcie, w Sharm el-Sheikh w hotelu pięciogwiazdkowym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Plutecka-Dydoń.

Taniej jest w Tunezji - tam hotel, tym razem trzygwiazdkowy, może kosztować nawet tylko 1,6 tys. zł.

Tańsze są wakacje z dojazdem własnym, które również cieszą się coraz większą popularnością. Polacy jeżdżą już nie tylko do Chorwacji i Włoch, ale także do mniej znanych miejsc, takich jak Czarnogóra czy Rumunia. Zwłaszcza ten ostatni kraj jest atrakcyjny finansowo - ceny tygodniowych pobytów w trzygwiazdkowych hotelach z dwoma posiłkami zaczynają się już od 500 zł od osoby.

Na drugim biegunie cenowym są wakacje w egzotycznych miejscach, takich jak Dominikana. Tydzień pobytu na tej karaibskiej wyspie będzie nas kosztować nawet ponad 6 tys. zł od osoby. Warto jednak pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji nie tylko wyjazdu w maju, ale i letniego urlopu. W tym drugim przypadku można jeszcze sporo zaoszczędzić.

- Trwa okres przedsprzedaży letniej oferty. Klienci mogą zarezerwować wakacje ze zniżkami, które sięgają nawet 30 proc. W porównaniu do roku poprzedniego sprzedaż jest wyższa o kilkanaście procent. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że sezon będzie udany - podsumowuje rzeczniczka Neckermann Polska.