Na co zwrócić uwagę?

Reklama

Takie zestawienia, oprócz tego, że wprost wskazują przyjazne pasażerom porty, mają jeszcze jedną wartość - pokazują, na co zwracać uwagę i jak przygotować się do podróży w sytuacji, kiedy czeka nas dłuższe oczekiwanie na przesiadkę. Doświadczeni podróżnicy radzą zaopatrzyć się w maty, śpiwory, wygodne ubrania, a także...przeciwsłoneczne okulary. Ostatnia pozycja może być dość zaskakująca, ale wyjaśnienie jest jak najbardziej przekonujące. Otóż przy założonych ciemnych szkłach ludzie wokół nie będą w stanie rozpoznać, czy naprawdę śpicie, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo kradzieży.

Jeżeli chodzi natomiast o same lotniska, to w rankingach uwzględnia się nie tylko wyposażenie oraz zaplecze rekreacyjne, ale także poziom obsługi na terenie terminalu. Brane pod uwagę są kompetencje oraz to, czy pracownicy są sympatyczni i życzliwi wobec pasażerów. Co ciekawe, to właśnie ten czynnik często decyduje o tym, że dany port znalazł się na "czarnej" liście.

Azja na czele

Zestawienia nieodmiennie otwierają lotniska azjatyckie, m.in. Singapore Changi, Seul Incheon czy międzynarodowy port w Hong Kongu. Na ich mocną pozycję składa się wiele czynników, przede wszystkim jednak i nowoczesność oraz doskonały sposób, w jaki władze potrafią połączyć ją z wygodą. Z drugiej strony, wpływ na to mają także bardzo proste rozwiązania, które jednak z oporem docierają do Europy. Przykładem może być zastąpienie części metalowych lub plastikowych ławek i krzeseł miękkimi kanapami i leżankami. Niby prosta rzecz, a tyle zmienia. Wśród kontynentalnych lotnisk za tego typu wyposażenie chwalony jest międzynarodowy port im. Vaclava Havla w czeskiej Pradze.

W Europie przede wszystkim Skandynawia

Jeżeli wziąć pod uwagę umiłowanie mieszkańców północnej części Europy do zdrowego i przyjemnego jednocześnie stylu życia, nie powinno dziwić, że wśród kontynentalnych lotnisk właśnie tu szukać należy tych najlepszych. W ścisłej czołówce podróżniczych rankingów od wielu lat pojawia się finlandzki port Helsinki - Vantaa, który teraz można odwiedzić z Tanimi Lotami.

Pasażerowie doceniają przede wszystkim to, że lotnisko zapewnia im wiele możliwości zrelaksowania się lub rozrywki w trakcie przerwy podczas podróży. Tutejsze restauracje i kawiarnie podają jedynie najlepsze i regionalne produkty, a salony, które na wielu innych portach mają ekskluzywny charakter, tu są publicznie dostępne. Oprócz tego można skorzystać z sali do ćwiczeń czy leżanek, a nawet odwiedzić galerię sztuki. To bogate zaplecze wciąż się jednak rozwija.

Do ostatnich nowości należy wprowadzenie w Helsinkach kapsuł GoSleep, które ustawione zostały przy wyjściach 18 i 38. Są to dźwiękoszczelne kabiny, wewnątrz których znajdują się rozkładane fotele. W kapsule można się przespać albo po prostu chwilę odpocząć w samotności. Póki co lotnisko zdecydowało się na zakup 19 takich urządzeń, ale niewykluczone, że w związku z ich popularnością liczba ta będzie się powiększać. Opłata za taką przyjemność wynosi 9 € za godzinę.