Mówi się, że ten, kto na własne oczy nie widział Cat Ba, nigdy tak naprawdę nie poznał prawdziwego Wietnamu - podobno nie ma nic piękniejszego niż widok słońca powoli skrywającego się za horyzont. Jeśli chcielibyście tam być, wybierzcie Tanie loty do Hanoi. Nie będziecie rozczarowani podróżą do jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Reklama

Jak dotrzeć na Cat Ba?

Zdecydowanie najprościej będzie wyruszyć z Hanoi. Można wybrać drogę na skróty i zdecydować się na ofertę wycieczki jednego z miejscowych biur podróży lub na własną rękę. Polecamy ten drugi sposób, ponieważ podejście Wietnamczyków do realizacji programów wyjazdu bywa dość swobodne. Jeśli zdecydujecie się zorganizować wypad samodzielnie, z pewnością zostanie Wam w kieszeni nieco więcej gotówki. Można dojechać autobusem za 12 dolarów w jedną stronę i za kolejne tyle kupić bilet na przeprawę. W Hanoi warto też rozważyć opcję z prywatnym vanem, który kosztuje od 60 do 80 dolarów za przewiezienie grupy do 7 osób w jedną stronę.

Ekoturystyka w stylu Cat Ba

Po dotarciu na wyspę, człowiek ma wrażenie, że znajduje się w zupełnie innym świecie - takim, który przypomina świat z baśni i bajek. Krajobraz przepełniony jest fenomenalnymi widokami na gęste zielone lasy na lądzie, a na wodzie namorzyny porastające przybrzeżne płycizny. Z wyspy co kilkanaście metrów wyrastają piękne skały, a co kilka kilometrów można wypatrzyć samotnie stojące małe, drewniane domki. Na krańcu Cat Ba znajduje się całkiem spore miasto o bliźniaczej nazwie. Niemal cały obszar to tak naprawdę park narodowy objęty ochroną, dlatego Cat Ba sama w sobie jest bardzo zadbana i oferuje niesamowite widoki na dziką i nietkniętą ludzką ręką naturę. Można tu znaleźć mnóstwo jezior, spektakularnych wodospadów oraz malowniczych, aczkolwiek tajemniczych grot wykutych w górach wapiennych.

Część wyspy położona jest poniżej poziomu morza, a najwyższe szczyty sięgają ponad 300 m n.p.m. W wodach otaczających oraz przepływających przez Cat Ba zamieszkuje ponad 1000 różnych gatunków zwierząt zaczynając od licznych gatunków ryb, przez mięczaki takie jak małże czy ślimaki po pająki czy kraby. Naturalnym widokiem w wodach na wyspie są też takie ssaki jak foki oraz delfiny. Na lądzie mieszkają za to sarny, dziki, jeże i wiewiórki, a także kaczki i gęsi oraz jastrzębie i kukułki – czy nie brzmi to znajomo? To naprawdę zadziwiające, że w tak różniących się strefach klimatycznych jak w obejmującej Polskę strefie klimatu umiarkowanego i obejmującej Północny Wietnam strefie klimatu zwrotnikowego, zamieszkują te same gatunki zwierząt. W przypadku ptaków dzieje się tak między innymi dlatego, że Cat Ba położona jest na trasie przelotów ptactwa wodnego. Oczywiście mieszkają tu także zwierzęta charakterystyczne dla tego regionu, m.in. małpki takie jak makaki czy langury, gigantyczne czarne wiewiórki, oraz wielkie barwne ptaki – dzioborożce. Niektóre z tych zwierząt zagrożone są wyginięciem, dlatego też obszary, na których zamieszkują znajdują się pod ścisłą ochroną. Jednak wciąż dosyć popularna pozostaje moda na polowanie, z czym Wietnamczycy usilnie starają się walczyć.

Teren Parku Narodowego Cat Ba obejmuje ochroną wiele różnorodnych siedlisk przyrodniczych, w tym zalesionych wzgórz, małych jezior słodkowodnych, lasów także namorzynowych, bagien, piaszczystych plaż i raf koralowych otaczających wyspę. Park narodowy niesie za sobą ogromny wkład w rozwój gospodarki wyspy, ze względu na znaczną ilość napływających turystów zarówno z kraju jak i zza granicy – wytyczono wiele szlaków pieszych, jak również morskich, które umożliwiają zwiedzanie ze statku czy z kajaka.

Aktywne wakacje na Cat Ba Island

Na wyspie Cat Ba niełatwo się nudzić. Wśród bujnych lasów parku narodowego wiedzie wiele szlaków trekkingowych, prowadzących przez lekko górzyste tereny, tak więc może stanowić próbę sił dla ambitnych podróżników. Aktywnie czas można spędzić także w mieście Cat Ba, jednak już dotarcie do niego stanowi niejako wyzwanie, ponieważ na samą podróż z portu na wyspie do miasta trzeba poświęcić 40 minut. Na głównych ulicach rozstawionych jest wiele restauracji, więc przygotujcie się na „atak” właścicieli knajpek, którzy za wszelką cenę będą starali się przekonać Was, abyście to właśnie u nich zjedli posiłek. Ceny i tak są dosyć atrakcyjne, ale jeśli udacie niezbyt zainteresowanych z pewnością otrzymacie niejedną korzystną ofertę – posiłek nie będzie kosztował więcej niż kilka dolarów.

Aby zwiedzić Cat Ba, najlepiej jest wypożyczyć skuter. Kosztuje to mniej więcej 5$ za dzień, ale o pełny bak, trzeba już zadbać samodzielnie. Stacje benzynowe wyglądają nico prowizorycznie, a paliwo sprzedawane jest w plastikowych butelkach – tutaj koszty wzrastają, ponieważ cena wynosi niewiele ponad 3$ za pojemnik 1,5 l. Taka forma przemieszczania się daje najwięcej możliwości – można zatrzymać się w dowolnym miejscu i podziwiać wybrane fragmenty przyrody. Podróżując autobusem, możliwe, że nie uda Wam się nawet wysiąść w pożądanym miejscu, nie mówiąc już o sfotografowaniu go.

Główną atrakcją wyspy jest Park Narodowy Cat Ba i jeśli tylko starczy wam odwagi, wcale nie musicie wynajmować przewodnika by go zwiedzić. To jeden z niewielu parków w Wietnamie, w którym istnieje możliwość samodzielnego podążania wyznaczonymi szlakami. Trasa jest raczej wyraźnie zaznaczona, jednak należy pamiętać, że mimo wszystko jest to naturalna i gęsto porośnięta dżungla, gdzie znajduje się mnóstwo rozwidleń oraz powalonych pni i kamieni, co może być mylące przy wyborze właściwej ścieżki. Na szlaku nie znajdziecie żadnej tabliczki z kierunkiem ani też umownych symboli na pniach drzew, jak to zwykle bywa w tego typu miejscach. Wyprawa pośród ogromnych mchów, paproci, gigantycznych liści wyrastających z ziemi, bananowców i dziwacznie poskręcanych pni drzew, a także wśród labiryntu lian wolno zwisających z wysokich gałęzi może okazać się przygodą życia. Jednak warto się do niej odpowiednio przygotować – poznać szlaki, obrać właściwą trasę, ponieważ w dzikim gąszczu łatwo się zgubić i nadrobić wiele kilometrów. Najlepiej porozmawiać odpowiednio wcześniej z pracownikami hotelu lub zakupić mapę, ponieważ mieszkańcy Cat Ba żyją głównie z turystyki i z pewnością będą usiłowali namówić Was na opłacenie przewodnika, a nieraz potrafią nawet wprowadzić w błąd turystów.

Będąc na Cat Ba Island koniecznie musicie też udać się na wycieczkę po zatoce kajakami. To także dość spore wyzwanie, ponieważ przeprawa przez morskie fale potrafi zmęczyć. Nic jednak nie zastąpi widoków na wyspę i zatokę z tej perspektywy. Nie ma jakiejś ściśle określonej przestrzeni, po której można pływać, dlatego warto to wykorzystać i podpłynąć do jednej z wodnych wiosek rybackich i przyjrzeć się niebanalnemu stylowi życia ich mieszkańców, a także ciekawej konstrukcji domków na wodzie. Taka przyjemność nie jest szczególnie kosztowna, podobnie jak większość rzeczy na wyspie. Wypożyczenie kajaka na godzinę może wynieść około 8$, ale zdecydowanie bardziej opłaca się wypożyczyć sprzęt na trochę dłuższy czas, nie tylko ze względu na duży obszar do zwiedzenia, ale też z uwagi na koszty. Za 2 godziny zapłacicie tylko 9$, a do każdej kolejnej należy doliczyć 1$. Należy jednak mieć przy sobie nieco większą sumę, ponieważ wypożyczając kamizelki i wiosła prawdopodobnie trzeba będzie zostawić depozyt w wysokości około 20$.