Reklama

Na Santorini schronienie przed upałem i porcję dobrej lektury zapewni wam Atlantis Books, w piwnicy jednego z białych, typowo greckich domków. To prawdziwa Atlantyda wśród księgarni. Miejsce zostało założone przez młodych amerykańskich i angielskich bibliofili, którym marzyło się stworzenie raju dla czytelników w basenie Morza Śródziemnego – jednym z najpiękniejszych regionów naszego globu. Opaleni wczasowicze mogą przyjść tutaj i odpocząć w chłodnym miejscu zastawionym książkami od podłogi do sufitu. Regały księgarni, skręcone własnoręcznie przez pracowników wypełnione są powieściami, poezją i opowiadaniami. Tutaj wszyscy zaangażowani są w swoją pracę, a każdy klient czuje się wyjątkowy i może liczyć na pomoc personelu. Niektórzy przychodzą kupić tu książki, inni z kolei chcą po prostu zrobić zdjęcie tego wspaniałego zakątka, powstałego dzięki sercu i pracy prawdziwych miłośników książek.

A co ma nam do zaoferowania Portugalia? Na miejscu jednej z dawnych drukarni w Lizbonie powstało Ler Devagar – wyjątkowa księgarnia, dla tych, którzy kochają delektowanie się lekturą. Ler Devagar znaczy po prostu „czytaj powoli” – i rzeczywiście, będąc w takim miejscu i z takim doborem lektur, nie chce się nigdy odkładać zaczętej książki. Ler Devagar nie jest zresztą tylko księgarnią – można tutaj uczestniczyć w koncertach, wystawach i wydarzeniach kulturalnych – zawsze coś się dzieje. Wciąż czuć tu lekki klimat drukarskiej przeszłości budynku. Dużą przestrzeń łączą zabytkowe schody, pełno tu także wiekowych maszyn drukarskich. W Ler Devagar działają dwa bary, a między kanapami i stolikami dla gości można zobaczyć rzeźby – najsłynniejszą jest powieszony pod sufitem rower. Większość tych, którzy się tu pojawiają, już zostają, przyczyniając się do tworzenia wyjątkowej atmosfery tego miejsca.

Libreria El Ateneo należy do największych sklepów z książkami w Ameryce Południowej, na pewno też najbardziej stylowych. Miejsce jest tak wspaniałe, jak jego nazwa! Na początku na miejscu El Ateneo działał teatr Splendid, zaprojektowany przez Pero i Torresa Armengola w 1919 r. Pod koniec lat 20. instytucję przekształcono w kino – można było tu oglądać jedne z pierwszych filmów dźwiękowych w Argentynie.

Wydawnictwo El Ateneo zmieniło budynek na księgarnię w 2000 r. Jedyną znaczącą zmianą było zastąpienie siedzeń regałami. Księgarnia prezentuje się naprawdę spektakularnie – „The Guardian” przyznał jej jednak dopiero drugie miejsce w rankingu najpiękniejszych księgarni świata. Jeśli znudzi was przeglądanie książek, wystarczy że usiądziecie, aby podziwiać freski zdobiące sufit – to zajęcie pochłonie was na długo.

Czas na Brazylię i Livraria da Vila. To niebywale nowoczesne miejsce – królują tu jasne kolory, szerokie korytarze i dużo przestrzeni. Łącznie da Vila zajmuje 2.300 m2. Nie brakuje tu kanap i foteli, na których możecie usiąść i poczytać właśnie wybrane książki. Pomyślano także o najmłodszych czytelnikach – w wydzielonym specjalnie dla nich miejscu mogą bawić się i czytać. Jest nawet niewielki dziecięcy teatr! Oprócz tego w skład Livraria da Vila wchodzi kawiarnia, a ruch ułatwia jeżdżąca między piętrami winda.

KsięgarniaFaulkner House Books przy 624 Pirate’s Alley w centrum Nowego Orleanu reklamuje się jako „sanktuarium dobrej literatury”. I rzeczywiście – można tu znaleźć najlepsze tytuły, a przy tym miło spędzić czas. Miejsce obfituje w znakomite tytuły literatury pięknej i rzadkie wydania. Szczególną uwagę poświęca się oczywiście książkom autorstwa Faulknera, jak również tych poświęconych życiu pisarza. Faulkner House Books jest obecnie opisywany, zarówno przez kolekcjonerów, jak i pisarzy, jako najbardziej urokliwa księgarnia Ameryki.

Niezwykły urok lokalności nosi w sobie księgarnia E.Shaver (Savvanah, Georgia, USA), mieszcząca w sobie sklep z książkami i herbaciarnię. Księgarnia ma za sobą 40-letnią tradycję i od zawsze specjalizowano się tu w lokalnych tematach i ogrodnictwie - miejsce jest uznawane za skarb miasta. To księgarnia z duszą i doskonałym personelem.

Tattered Cover Book („postrzępiona okładka”) rzeczywiście ma w sobie atmosferę znoszonych ubrań i wysiedzianych mebli – ale właśnie dlatego bycie tutaj jest niebywale relaksujące. Kupicie tu zarówno nowe, jak i używane książki. O Tattered Cover mówi się, że jest to literacki punkt orientacyjny na kulturowej mapie Denver. Do znanych gości tego miejsca zalicza się między innymi J.K. Rowling.

The Last Bookstore w Los Angeles powstala w 2005 r., kiedy John Spencer postanowił wykorzystać swoje dziesięcioletnie doświadczenie w sprzedaży (wszystkiego - od samochodów po ubrania) do zajmowania się książkami, miłością jego życia. Nazwa miejsca została wybrana z ironią, natomiast dziś, kiedy księgarnie na całym świecie są uznawane za zbędny przeżytek, być może jest bardziej trafiona, niż jakakolwiek inna. Oprócz około 250 tys. książek (nowych i używanych) rozłożonych na dwóch piętrach księgarni w The Last Bookstore można znaleźć także płyty winylowe. Oprócz tego miejsce organizuje także wydarzenia kulturalne i koncerty. Każdego dnia coś się tutaj dzieje.

Słyszeliście kiedyś o księgarni na świeżym powietrzu? Tę oryginalną ideę wprowadziła w życie księgarnia Bart’s Books w Ojai w Kaliforni. Przez lata można było tu kupić rzadkie i urzekające tytuły. Zaczęło się od Richarda Bartinsdala i jego księgozbioru, który za bardzo się rozrósł. Nie mając już miejsca na książki, Bartinsdale poustawiał zbiory całego życia wzdłuż ścieżki, aby przechodnie mogli popatrzeć na tytuły. Zamiast kasy, Bart poustawiał obok książek puszki po kawie, do której przechodnie mogli wrzucać pieniądze, jeśli coś im się spodoba. Dziś ta jedyna w swoim rodzaju księgarnia obraca tytułami, które są warte zaledwie kilka centów (i w związku z tym wciąż sprzedaje się je po cenach „honorowych) jak i reklamowanych tytułach z pierwszych stron gazet, wycenianymi na tysiące dolarów.

Przytulnym i miłym miejscem jest Cafebreria El Pendulo w Meksyku. Drewniano – zielona, od dekorujących półki roślin, jest idealnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z książką. Przez cały dzień możecie zamówić tu śniadanie, obiad i kolację, w międzyczasie przeglądając zgromadzone tytuły. Jest z czego wybierać! W El Pendulo odbywają się ponadto wieczory poetyckie a nawet występy komików.

A jakie księgarskie nowości ma dla nas Azja? Warto wymienić Bookworm w stolicy Chin – jedno z najlepszych miejsc na spędzenie piątkowego wieczoru. Oprócz stałych dostaw dobrych książek z całego świata, księgarnia organizuje koncerty, odczyty, a także wydarzenia w rodzaju „open microfon”. Działająca tu restauracja oferuje dania zarówno z kuchni azjatyckiej, jak i międzynarodowej, uwzględniając kulturową różnorodność zgromadzonego w lokalu towarzystwa. Bookworm jest bowiem hitem zarówno wśród mieszkańców Pekinu, jak i turystów.

W Pekinie jest także miejsce adresowane specjalnie dla dzieci, chociaż z pewnością i dorośli odkryją tu w sobie dziecko. Mowa o Poplar Kid’s Republic, księgarni-placu zabaw dla najmłodszych. Miejsce oferuje książki dla dzieci, a między półkami wiją się tunele i tajne przejścia, uatrakcyjniające dzieciom pobyt. Czy czytanie jest nudne? Z Poplar Kid’s Republic nie!

Reklama

Przyjemnie spędzicie czas także Daikanyama T-Site w Tokio. Zdaniem architektów, w idealnym świecie wszystkie księgarnie byłyby takie jak Daikanyama. Budynek został nawet uhonorowany nagrodą na World Architecture Festival. Księgarnia jest urządzona w niebywale praktyczny sposób, a ze względu na bogactwo tytułów można tutaj utonąć na ładnych kilka godzin. Są tu książki w języku angielskim, książki o sztuce, dzieła antyczne i czasopisma, a także sekcja muzyczne i DVD – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto tu wpaść, zwłaszcza, że podróż jest prostka, odkąd LOT wprowadził Tanie loty do Tokio.