Warszawa
Reklama

Wyschną, roztopią się, zaleje je woda... Zobacz miejsca, które nie przetrwają [ZDJĘCIA]

16 lutego 2016, 18:22
Duże śródlądowe jezioro, nazywane oryginalnie Morzem Martwym jest fenomenem w świecie przyrody. Woda w Morzu Martwym jest tak zasolona, że swobodnie unosi na swojej powierzchni nawet duże obiekty. Duża zawartość składników mineralnych przyciąga tysiące turystów z całego świata – kąpiel w Morzu Martwym ma niezrównany wpływ na nasze ciało. Zawarte w niej minerały pozwalają leczyć choroby skóry i stawów, relaksują i uspokajają. A czy w Morzu Martwym rzeczywiście nie ma żadnego życia? To mit – choć faktycznie w zasolonym środowisku brakuje pokarmu dla większych zwierząt, odkryto tu wiele gatunków mikroorganizmów. Z jeziorem związanych jest wiele legend i historii, nie wspominając już o fakcie, że wiele wydarzeń z biblii rozgrywa się w jego okolicy. Mówi się nawet, że na dnie Morza Martwego znajdują się ruiny Sodomy. Pewne jest to, że tutaj właśnie odkryto słynne zwoje z Qumran oraz mieści się legendarna twierdza Masada. Współczesności przywrócono ją dopiero w połowie XIX wieku – przez ponad tysiąc lat lokalizacja Masady pozostawała zapomniana. Morze ma 65 km długości oraz 18 km szerokości. Dawniej jezioro było dużo większe, obecnie każdego roku poziom wody spada o metr każdego roku. Mają na to wpływ systemy nawadniające, wybudowane przez Izrael i Yarmuk. Przez nie Morze Martwe traci 600 mln m3 wody rocznie. Jego znikanie jest po części naturalnym procesem – w starożytności Morze Martwe było tak duże, że łączyło się z Jeziorem Tyberiadzkim. Izrael i Jordania w celu zapobiegnięcia przyspieszonego osuszania Morza Martwego budują kanał, który doprowadzi do niego wodę z Morza Czerwonego. Jednak bez wątpienia zmieni to lokalny ekosystem. Obecnie trwają poszukiwania alternatywnego rozwiązania. Zobacz Morze Martwe, zanim zmieni się bezpowrotnie. Tanie loty do Izraela umożliwiają podróż niezależnie od budżetu.
Duże śródlądowe jezioro, nazywane oryginalnie Morzem Martwym jest fenomenem w świecie przyrody. Woda w Morzu Martwym jest tak zasolona, że swobodnie unosi na swojej powierzchni nawet duże obiekty. Duża zawartość składników mineralnych przyciąga tysiące turystów z całego świata – kąpiel w Morzu Martwym ma niezrównany wpływ na nasze ciało. Zawarte w niej minerały pozwalają leczyć choroby skóry i stawów, relaksują i uspokajają. A czy w Morzu Martwym rzeczywiście nie ma żadnego życia? To mit – choć faktycznie w zasolonym środowisku brakuje pokarmu dla większych zwierząt, odkryto tu wiele gatunków mikroorganizmów. Z jeziorem związanych jest wiele legend i historii, nie wspominając już o fakcie, że wiele wydarzeń z biblii rozgrywa się w jego okolicy. Mówi się nawet, że na dnie Morza Martwego znajdują się ruiny Sodomy. Pewne jest to, że tutaj właśnie odkryto słynne zwoje z Qumran oraz mieści się legendarna twierdza Masada. Współczesności przywrócono ją dopiero w połowie XIX wieku – przez ponad tysiąc lat lokalizacja Masady pozostawała zapomniana. Morze ma 65 km długości oraz 18 km szerokości. Dawniej jezioro było dużo większe, obecnie każdego roku poziom wody spada o metr każdego roku. Mają na to wpływ systemy nawadniające, wybudowane przez Izrael i Yarmuk. Przez nie Morze Martwe traci 600 mln m3 wody rocznie. Jego znikanie jest po części naturalnym procesem – w starożytności Morze Martwe było tak duże, że łączyło się z Jeziorem Tyberiadzkim. Izrael i Jordania w celu zapobiegnięcia przyspieszonego osuszania Morza Martwego budują kanał, który doprowadzi do niego wodę z Morza Czerwonego. Jednak bez wątpienia zmieni to lokalny ekosystem. Obecnie trwają poszukiwania alternatywnego rozwiązania. Zobacz Morze Martwe, zanim zmieni się bezpowrotnie. Tanie loty do Izraela umożliwiają podróż niezależnie od budżetu. / Shutterstock
Wśród wielu miejsc na świecie, które warto zwiedzić, jest również garstka takich, których dni wydają się policzone - przynajmniej przez naukowców. Może w tym roku czas się do nich wybrać?

Powiązane

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama