Petersburg - muzyka niezłomna

Reklama

Petersburg, północna stolica Rosji słynie z wiekowych tradycji muzycznych. Tu działali Piotr Czajkowski i Igor Strawiński, tu także znajdują się imponujące sale koncertowe, teatry i słynne sceny baletowe. Zwiedzanie muzycznego Petersburga warto zacząć od starego Teatru Maryjskiego, gdzie swoją karierę zaczynał Czajkowski. Teatr powstał w 1860 roku, nazwę natomiast wziął od żony cara Aleksandra II, Marii. Tutejsza orkiestra symfoniczna działa pod batutą światowej sławy dyrygenta Walerija Giergijewa. Do dziś masowo ściągają tu tłumy Rosjan spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie. W miesiącach letnich Maryjski (jego nowy budynek) zapełnia się natomiast turystami. Można tu usłyszeć dzieła rosyjskich kompozytorów w najlepszym wydaniu.

Liczącą się sceną muzyczną miasta jest także Teatr Michajłowski. Ten z kolei swoją nazwę wziął od księcia Michała Pawłowicza, będącego synem cara Pawła I. Michajłowski do dziś utrzymuje światowy poziom występów i jest uznawany za jedno z najważniejszych tego typu miejsc na świecie. Odnowione audytorium pozwala podziwiać występy w komfortowych warunkach. W budynku teatru działa także Muzeum przedstawiające 180-letnią historię tego miejsca. Zaaranżowane w muzeum wystawy skupiają się na najważniejszych wydarzeniach z życia instytucji. Zobaczycie tu plakaty, kostiumy i zdjęcia z prób – prawdziwa podróż w głąb przeszłości Teatru Michajłowskiego.

Nie sposób także pominąć wizyty w Filharmonii Petersburskiej – najstarszej, liczącej sobie 200 lat filharmonii w kraju. Jej historia sięga 1802 roku, kiedy w Petersburgu powstało pierwsze w Europie Towarzystwo Filharmoniczne. Choć w Filharmonii długo można było usłyszeć głównie dzieła światowych klasyków, dzisiaj w repertuarze znalazło się także miejsce dla kompozytorów XX-wiecznych. Wielka sala Filharmonii Petersburskiej jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie – od 1840 roku stanowi centrum życia muzycznego, które nie zamarło nawet w chwili blokady Leningradu w 1941 r. W 335 dniu oblężenia miasta, podczas mroźnej zimy wbrew logice i trudnej rzeczywistości odbyła się premiera słynnej VII Symfonii Szostakowicza – najważniejszego dzieła muzycznego z okresu istnienia ZSRR.

W Petersburgu znajduje się także światowej klasy konserwatorium – wśród jego znakomitych absolwentów jest między innymi Piotr Czajkowski. To najstarsza rosyjska szkoła muzyczna, istniejąca od 1862 roku. Obecnie wykłada tutaj 400 nauczycieli, a edukację zdobywa 1300 przyszłych muzyków. Absolwenci konserwatorium są jednymi z najbardziej poszukiwanych na świecie i zatrudniają ich światowej klasy orkiestry symfoniczne. W Konserwatorium Petersburskim odbywają się tu także występy operowe i baletowe.

Moskwa - renesans opery

Stolicą muzyki poważnej jest także Moskwa. Stąd pochodzi Sergiej Rachmaninow i Nikołaj Rukiow. Światowej sławy Teatr Bolszoj ma w swoim repertuarze operę, balet i koncerty. Jest też uznawany za jeden z najlepiej pod względem technicznym wyposażonych na świecie teatrów. Odbywają się tu koncerty muzycznych sław z całego świata.

Na doskonałą muzykę można liczyć także w moskiewskiej Operze Helikon. Miejsce istnieje zaledwie od 1990 roku, a swoje powstanie zawdzięcza 23-letniemu wówczas studentowi Dimitrijowi Bertmanowi, który do dziś jest jego dyrektorem artystycznym. Początkowo instytucję współtworzyło zaledwie 7 osób – dziś jest ich 350. Obecnie Helikon może się poszczycić międzynarodową sławą. Opera ma w swoim repertuarze XIX-wiecznych klasyków, szczególny nacisk kładzie się na dzieła Verdiego i Czajkowskiego.

Ciekawym miejscem jest także założona w 1991 przez Ewgenija Kolobowa Moskiewska Opera Nowa. Teatr ma w repertuarze około 20 oper i programów muzycznych, między innymi odważne aranżacje Eugeniusza Oniegina. W teatrze oprócz muzyki operowej i baletu można niekiedy posłuchać koncertów rockowych.

Londyn - klasyka w nowoczesnym wydaniu

A gdzie można posłuchać muzyki poważnej w Londynie? Najznakomitszą sceną, goszczącej światowej klasy muzyków jest Royal Opera House. Budynek jest siedzibą Opery Królewskiej oraz Królewskiego Baletu i Chóru. Opera Królewska działa pod przewodnictwem Antonio Pappano, będącego jedną z wiodących w świecie operowym postaci. Tutejszy balet jest natomiast jedną z największych tego typu grup na świecie. Dzięki charyzmatycznemu kierownictwu Kevina O’Hare wielka baletowa tradycja łączy się z nowatorskim podejściem do tańca.

Drugim ważnym budynkiem operowym Londynu jest London Coliseum, gdzie swoją siedzibę ma obecnie angielska opera narodowa. Coliseum sięga swoją historią 1904 roku. Instytucja rozwija się z założeniem, że wysokiej klasy sztuka powinna być dostępna dla każdego, zatem poza przygotowaniem spektakli Coliseum prowadzi także działalność edukacyjną. Tutejsze przedstawienia stanowią unikatowe połączenie muzyki, tekstu i tańca. Repertuar jest niezwykle różnorodny: od baroku do współczesności.

Salzburg - miasto Mozarta

Wśród liczących się w świecie muzyki poważnej miast nie może zabraknąć Salzburga. Właśnie w tym mieście urodził się Mozart, a wystawne koncerty na cześć mistrza odbywają się w twierdzy Hohensalzburg. Od ponad 40 lat zamek gości światowej sławy muzyków, a koncerty obywają się cały rok. Muzyka na najwyższym poziomie i wspaniała panorama miasta rozciągająca się z 900-letniej twierdzy – czego można chcieć więcej?

Za najpiękniejszą salę koncertową w Salzburgu uchodzi jednak Marble Hall w Pałacu Mirabell. Także i tu ściągają muzycy z całego świata, aby wspólnie wykonać dzieła Mozarta. Fantastyczna barokowa architektura, geometryczne ogrody i rzeźby przedstawiające postaci z greckiej mitologii składają się na eleganckie otoczenie pałacu. Wewnątrz natomiast czeka was muzyka, pozwalająca zapomnieć o troskach codziennego dnia.

Reklama

Ciekawą atrakcją Salzburga są koncerty obiadowe w St. Peter Stiffskeller. Oferta imprezy gwarantuje menu oparte na historycznych recepturach, świece i klimat rodem z 1790 roku. A do tego oczywiście występy na najwyższym poziomie i muzycy w kostiumach z epoki! Za te wyjątkowe imprezy odpowiada grupa Amadeus Consort Salzburg, istniejąca od 1996 roku, obecnie mogąca się poszczycić międzynarodową sławą.

Nie to jednak ściąga do Salzburga najwięcej słynnych muzyków i melomanów – powodem dla którego przyjażdżają do tego uroczego, ale niedużego miasta w Bawarii jest Festiwal Salzburski, który zalicza się do najważniejszych i najstarszych festiwali muzycznych na świecie. Koncerty obywają się latem przez ponad miesiąc, a specjalnie na potrzeby wydarzenia wybudowano Wielki Dom Festiwalowy przy Hofstallgasse, który stał się także domem wielu ciekawych nowoczesnych dzieł sztuki.

Wiedeń - nie zawsze poważny

Opery Wiedeńskiej nie trzeba za bardzo przedstawiać, ponieważ tutejsza scena muzyczna cieszy się uznaniem co najmniej od XVIII wieku i klasyków wiedeńskich Haydna, Mozarta i Beethovena. Wiedeń rozpieszcza nie tylko na salach koncertowych – choć tych przecież nie brakuje. Mówi się o tym, że Wiedeń ma po prostu to coś, genius loci, atmosferę, która sprzyja muzykom. Czy wybierzecie się na koncert Wielkiego Chóru Chłopięcego, na Zemstę nietoperza do Opery Wiedeńskiej czy na koncerty sylwestrowe do Hofburga, nie zapominajcie o operetkach, musicalach czy kawiarniach muzycznych. Tradycja muzyczna w Wiedniu nie zawsze pokazuje swoje poważne oblicze. Na operetkę warto się wybrać do Volksoper, opery która może nie wygląda aż tak spektakularnie jak Opera Wiedeńska, ale z pewnością prezentuje swój materiał na nie niższym poziomie. Utwory Straussa, Mozarta czy Beethovena rozbrzmiewają w najlepszych kawiarniach w Ringstrasse. Zalicza się do nich najstarsza tutejsza kawiarnia Café Schwarzenberg, ulubione miejsce Freuda Hotel Imperial czy przyciągająca sławy Café Landtmann. A kiedy we Wiedniu jest najgłośniej? Oczywiście w sylwestra. To nie tylko koncerty Filharmoników Wiedeńskich czy muzyki popularnej – to także szlak sylwestrowy, gdzie w tempie ekspresowym można nauczyć się walca wiedeńskiego.

Paryż - i legendy

Paryskie opery i kabarety są równie znane co wiedeńskie. Moulin Rouge czy gmach Opery Paryskiej można zobaczyć na większości pocztówek z Paryża. Czy wiecie jednak, gdzie mieszkać miał słynny Upiór w operze? Choć sam spektakl miał premierę w Londynie, a najwięcej jego przedstawień odbyło się na Broadwayu, to jego akcja rozgrywa się w Pałacu Garnier, w którym do 1989 roku mieściła się Opera Paryska. Dziś w pałacu odbywają się spektakle baletowe. Autor książki – bo przed musicalem była powieść – zainspirował się krążącymi po Paryżu legendami o upiorze z opery, który miał mącić tancerkom w głowach. Prawdą są dwa fakty – słynny upadek żyrandola w Pałacu Garnier faktycznie miał miejsce i naprawdę pod gmachem znajdują się tajemnicze korytarze, które do dziś nie są w pełni zbadane i opisane.

Jeżeli jednak chcecie nie tylko pozwiedzać, ale też pójść na spektakl operowy, zapraszamy do nowej Opery Bastille. Jej nowoczesny wygląd może rozczarować, kogoś kto zakochał się w klimacie Pałacu Garnier, ale akustyka jest naprawdę doskonała, a przedstawienia na najwyższym poziomie. Tanie loty do Paryża pozwalają zaoszczędzić część kosztów podróży, które można przeznaczyć chociażby na wstęp do opery.