Nie każdy turysta ma czas i cierpliwość na stanie w kolejach, a tych nie da się uniknąć w większości londyńskich atrakcji zlokalizowanych w City, czyli ścisłym centrum miasta. Na szczęście dla zwiedzających na mapie Londynu można wyszukać bardzo ciekawe miejsca na krótką wizytę, odpoczynek czy ciekawą sesję zdjęciową.

Reklama

W londyńskim centrum, ale poza szlakiem?

W ścisłym centrum miasta – ale z dala od oczu turystów – znajdują się ruiny kościoła St Dunstan-in-the-East. Budowla powstała w czasach średniowiecza została przebudowana na pocz. XVII w., ale częściowo zniszczona podczas wielkiego Pożaru Londynu w 1666 roku. Obecnie we wnętrzu zabytkowych ruin znajduje się malowniczy ogród – zacienione miejsce wypoczynku dla turystów i popularna miejscówka sesji fotograficznych. Kolejne miejsce trudno nazwać "mało znanym", ale wciąż pozostaje poza głównym szlakiem londyńskich wycieczek. Mowa o Centrum Barbican – zlokalizowanym w City kompleksie futurystycznych budynków z lat 60., zbudowanych w stylu architektury brutalizmu (ciężkie bryły, beton, surowa forma). Barbican jest także centrum artystycznym z ogromną salą widowiskową, teatrem, kinem i zespołem sal koncertowych.

Warto też odwiedzić – zlokalizowaną w kompleksie – egzotyczną palmiarnię. Oxo Tower to kolejne miejsce, godne polecenia m.in. fanom sztuki i architektury. W wieży zlokalizowanej na południowym brzegu Tamizy znajdują się liczne sklepy z artykułami artystycznymi, galerie i słynna restauracja na najwyższym piętrze budynku. Turyści mogą zwiedzić za darmo galerię widokową, z której rozpościera się malowniczy widok na Tamizę i londyńskie City.

Reklama

Londyńskie parki i ogrody: Gdzie zamiast Hyde Parku?

Zwiedzającym preferującym relaks i wyciszenie – albo potrzebującym odpoczynku od atrakcji miasta – warto polecić londyńskie parki. Zamiast tych najbardziej obleganych – jak Hyde Park czy St. James’s Park – można wybrać malowniczy Battersea Park znany m.in. z oryginalnej Pagody Pokoju. Zaciszne miejsce preferują szczególnie londyńskie rodziny z dziećmi. Zmęczony turysta może powoli spacerować po ścieżkach Pleasure Gardens, zjeść lunch w zabytkowych altanach lub schronić się w cieniu egzotycznych drzew w The Sub-Tropical Gardens.

Ciekawą i mało znaną – a dostępną turystom – atrakcją jest mały ogród botaniczny Chelsea Physic Garden. Miejsce założone pod koniec XVI wieku to drugi w kolejności, najstarszy ogród botaniczny Wielkiej Brytanii. Ogród słynie z uprawy i badań nad leczniczymi właściwościami roślin. Bardziej popularnym, ale wciąż mało znanym pozostaje kolejna, botaniczna atrakcja, czyli japoński ogród Kyoto Gardens w Holland Park. Wejście do parku i ogrodu jest bezpłatne, a turyści odwiedzający miejsce mogą podziwiać m.in. egzotyczne karpie, pawie i charakterystyczną, japońską architekturę ogrodową.

Spacer uliczkami dzielnicy Chelsea

Centralnym punktem tej popularnej, londyńskiej dzielnicy jest ulica King’s Road z modnymi sklepami i kafejkami. Turysta ciekaw mniej popularnych atrakcji może wybrać się na spacer jedną z bocznych odnóg tej ulicy. Wiosną i latem warto pokusić się m.in. o pieszą wycieczkę przez Chelsea w stronę dzielnicy Fulham lub w stronę Tamizy – od King’s Road do rzeki jest zaledwie kilkanaście minut marszu. Fani zakupów mogą obrać za cel Chelsea Farmer’s Market, a miłośnikom architektury sakralnej można polecić anglikański kościół St Luke's Church, w którym ślub brał m.in. pisarz Karol Dickens.

Young V&A, czyli londyńskie Muzeum Zabawek

Muzea pozostają jednymi z najciekawszych i najchętniej uczęszczanych miejsc w brytyjskiej stolicy. Turystom, którzy zamiast najbardziej zatłoczonych muzeów preferują mniej znane miejsca, warto polecić Museum of Childhood – funkcjonujące obecnie pod nazwą Young V&A (filia słynnego Victoria and Albert Museum). Placówka otwarta ponownie – po okresie renowacji – w 2023 roku zawiera bogatą kolekcję zabawek, lalek, ręcznie wykonanych eksponatów i gier pochodzących z różnych zakątków świata. Muzeum jest bezpłatne i dostępne przez cały rok.