Reklama
Reklama
Reklama

Kolebka włoskiego renesansu. Mediolan śladami Leonarda

6 kwietnia 2015, 08:40
W samym sercu Mediolanu znajduje się słynny plac del Duomo, który swoją nazwę zaczerpnął od znajdującej się tutaj bazyliki - prawdziwej perły architektonicznej tej części Włoch. Tuż obok świątyni usytuowany jest Palazzo Reale. Ogromny kompleks stanowi w rzeczywistości połączenie wielu mniejszych zabytkowych gmachów, z których wiele ma naprawdę długą historię. Należy do nich m.in. Corte Vecchia. Chlubą rezydencji są przede wszystkim jej dawni lokatorzy, a przede wszystkim Leonardo da Vinci, który otrzymał dom od swojego możnego protektora. Artysta zorganizował tu swoją pracownię, a w komnatach powstawały jedne z jego najważniejszych dzieł. W tym roku mediolańczycy postanowili uczcić pamięć genialnego humanisty. Właśnie w Palazzo Reale z okazji rocznicy urodzin Leonarda zorganizowana zostanie największa we Włoszech wystawa jego dorobku. Muzeum ściągnęło znane obrazy, rysunki, manuskrypty i plany nie tylko z krajowych galerii, ale także m.in. z Paryża czy Nowego Jorku. To wspaniała okazja, żeby zobaczyć "Człowieka Witruwiańskiego" czy "Kodeks Atlantycki" i by przekonać się, jak wszechstronnie uzdolnionym twórcą był da Vinci. Wystawę będzie można odwiedzić od 15 kwietnia do 19 lipca.
W samym sercu Mediolanu znajduje się słynny plac del Duomo, który swoją nazwę zaczerpnął od znajdującej się tutaj bazyliki - prawdziwej perły architektonicznej tej części Włoch. Tuż obok świątyni usytuowany jest Palazzo Reale. Ogromny kompleks stanowi w rzeczywistości połączenie wielu mniejszych zabytkowych gmachów, z których wiele ma naprawdę długą historię. Należy do nich m.in. Corte Vecchia. Chlubą rezydencji są przede wszystkim jej dawni lokatorzy, a przede wszystkim Leonardo da Vinci, który otrzymał dom od swojego możnego protektora. Artysta zorganizował tu swoją pracownię, a w komnatach powstawały jedne z jego najważniejszych dzieł. W tym roku mediolańczycy postanowili uczcić pamięć genialnego humanisty. Właśnie w Palazzo Reale z okazji rocznicy urodzin Leonarda zorganizowana zostanie największa we Włoszech wystawa jego dorobku. Muzeum ściągnęło znane obrazy, rysunki, manuskrypty i plany nie tylko z krajowych galerii, ale także m.in. z Paryża czy Nowego Jorku. To wspaniała okazja, żeby zobaczyć "Człowieka Witruwiańskiego" czy "Kodeks Atlantycki" i by przekonać się, jak wszechstronnie uzdolnionym twórcą był da Vinci. Wystawę będzie można odwiedzić od 15 kwietnia do 19 lipca. / Shutterstock
Mediolan stanowi jedną z najważniejszych kolebek włoskiego renesansu. Na ślady tego wspaniałego dziedzictwa można się tutaj natknąć niemal na każdym kroku, nie tylko w galeriach sztuki. Nic w tym dziwnego, skoro z miastem związany był najważniejszy odrodzeniowy artysta, jakim był Leonardo da Vinci.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama