Do bagażu podręcznego można zapakować wyłącznie lekkie elementy odzieży narciarskiej, np. rękawiczki lub gogle. Narty, kije czy buty należy umieścić bagażu rejestrowanym. Eksperci portalu rankomat.pl sprawdzili, ile wynoszą limity wagi i rozmiaru bagażu w najpopularniejszych liniach lotniczych oraz jaką kwotę należy zapłacić za nadbagaż.

Reklama

Sprzęt narciarski w luku bagażowym

Linie lotnicze w większości umożliwiają przewożenie sprzętu narciarskiego w luku bagażowym, o ile nie przekracza on dozwolonego limitu rozmiaru, czyli 23 kg i 158 cm. Niektórzy przewoźnicy, jak np. EesyjJest czy Air France posiadają jednak niestandardowe limity.

Media

Ile trzeba zapłacić za nadbagaż?

Aby mieć pewność bezproblemowego przetransportowania sprzętu narciarskiego samolotem, warto zapłacić za nadbagaż, tzw. bagaż specjalny. Wysokość opłata w Europie waha się o 25 do 80 euro w jedną w stronę, w zależności od przewoźnika.

Media

Jak ubezpieczyć sprzęt narciarski?

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego wchodzi w skład ubezpieczenia sprzętu sportowego, które jest dodatkiem oferowanym przy zakupie polisy turystycznej. Ochroną objęte zostają narty, wiązania i kijki, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak odzież, obuwie czy akcesoria (np. rękawiczki, gogle). Ubezpieczenie chroni osprzęt na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. W razie wystąpienia któregoś z tych zdarzeń, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jednak jego wysokość może nie być równoznaczna z rynkową wartością sprzętu, a polisa może rekompensować część poniesionych strat finansowych.

Ubezpieczyciele w OWU określają szereg zdarzeń, które skutkują wyłączeniem zakresu ochrony polisy narciarskiej. Przed zakupem polisy należy więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

Sumy gwarantowane ubezpieczenia sprzętu narciarskiego w ubezpieczeniach narciarskich wynoszą z reguły od 1500 zł do 4000 zł. Ceny polis w kalkulatorze rankomat.pl wynoszą natomiast od 7,27 do 21,23 zł dziennie dla osoby dorosłej.

Reklama