Jak poinformował w poniedziałek Grzegorz Lenartowicz, koordynator projektu ścieżki, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce, która ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. To najwyższa drewniana wieża widokowa, wykonywana i tworzona przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli - podkreślił.

Reklama

Drewniana konstrukcja wieży ma 49,5 metra wysokości. Prowadzi do niej specjalnie skonstruowana drewniana ścieżka wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów.

Lenartowicz wyjaśnił, że dzięki zastosowaniu drewna akacjowego inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie wpływa na doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy - ocenił.

Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne okazy buków, jodeł oraz świerków.

Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym. Dodatkową atrakcją jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Wieża i ścieżka będą czynne przez cały rok.

Inwestycja została zrealizowana w ośrodku narciarskim Słotwiny Arena, przy wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Do konstrukcji można się dostać 6-osobową kolejką krzesełkową lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą.

Reklama