Jednym z pomysłów Guta–Mostowego jest program "500 plus dla turystyki", czyli system bonów turystyczno-wakacyjnych. Jak wyjaśnił, rząd część swojej polityki społecznej może dedykować nie bezpośrednio w formie świadczeń pieniężnych, ale w formie zapewnienia bonów na niektóre usługi turystyczne.

Reklama

Poseł elekt przekonywał, że tego typu systemy funkcjonują we Francji, Hiszpanii, Portugali, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Austrii. Bardzo dobrze taki system bonów turystycznych funkcjonuje też na Węgrzech, gdzie od 1998 r. działa specjalna agencja rządowa, która emituje bony wakacyjne dla pracowników. Z takich bonów mogą też korzystać seniorzy, osoby niepełnosprawny, dzieci i młodzież.

To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową – mówił Gut–Mostowy.

Przekonywał też, że będzie zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia zmian prawnych, które by ułatwiły inwestycje turystyczne. Inwestycje turystyczne są obarczone dużymi barierami środowiskowymi. Na przykład koszty wylesień pod stoki narciarskie, które są wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich. Inwestycje turystyczne, szczególnie w stacje narciarskie, są obarczone w Polsce bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym. W moim przekonaniu trzeba byłoby ten temat ponownie przeanalizować – stwierdził Gut–Mostowy.

Zdaniem posła elekta, pewna forma tzw. prawa śniegu dająca możliwość przejazdu na nartach po gruntach prywatnych powinna być w Polsce wprowadzona. Takie prawo w bardzo miękkiej wersji, czyli bez możliwości inwestowania, tylko z możliwością przejazdu narciarzy, powinna być w Polsce respektowana, tak jak jest to wielu krajach alpejskich, czyli bez naruszenia własności - przekonywał.

Reklama

Andrzej Gut–Mostowy jest zakopiańskim hotelarzem i restauratorem. Ma doświadczenie w zarządzaniu turystyką. Jest także działaczem i jednym z założycieli Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Startujący w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy PiS Gut–Mostowy został jednym z ośmiu posłów tej partii z ziemi sądecko–podhalańskiej. Wcześniej był on posłem Platformy Obywatelskiej trzech kadencji w latach 2005 – 2015. Po porażce wyborczej w 2015 r. miał wycofać się z polityki, jednak w 2017 r. zmienił barwy polityczne i przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina.