Jak napisano w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, Stany Zjednoczone mają "natychmiast" udostępnić Indiom składniki potrzebne do wyrobu szczepionki Covishield, czyli produkowanego w Indiach preparatu firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Ponadto Indie mają otrzymać również leki, szybkie testy, respiratory oraz sprzęt ochrony osobistej. Zwolnienia obowiązujących restrykcji na eksport składników szczepionek od kilku dni domagali się specjaliści i komentatorzy w USA.

Reklama

Swoją pomoc dla Indii ogłosiły także inne państwa. Paryż zapowiedział wysłanie "w najbliższych dniach" koncentratorów tlenu, zaś Londyn - ponad 600 sztuk sprzętu medycznego, w tym respiratorów i koncentratorów. Pierwsze dostawy mają dotrzeć do Indii we wtorek.

Wcześniej w niedzielę podobne deklaracje złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaś kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała wysłanie misji medycznej.

Reklama

W wyniku rekordowych dziennych bilansów zakażeń w Indiach tamtejsza służba zdrowia mierzy się z potężnym kryzysem; w szpitalach brakuje miejsc, leków, a przede wszystkim tlenu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem i zgonów w związku z Covid-19 - odpowiednio 349 691 i 2767 - jednak coraz więcej jest dowodów na to, że oficjalne liczby nie oddają pełnej skali kryzysu.

Zakaz wjazdu podróżnych z Indii do Włoch

Minister zdrowia Włoch wprowadził w niedzielę zakaz wjazdu dla podróżnych z Indii i tych, którzy przebywali tam w ciągu ostatnich 14 dni. Decyzję podjął w związku z pogarszaniem się tam sytuacji epidemicznej; w ciągu ostatniej doby wykryto w Indiach prawie 350 tys. zakażeń.