Jeszcze przed ogłoszeniem dobrej nowiny o otwarciu hoteli turyści nie zrażali się i rezerwowali wakacyjne pobyty. Teraz pula wolnych noclegów maleje w jeszcze szybszym tempie! Jeżeli ktoś zostawił podjęcie decyzji o wyjeździe na ostatnią chwilę, może mieć trudność ze zorganizowaniem wyjazdu. Najlepiej już teraz znaleźć wymarzone miejsce na urlop. Wielu właścicieli obiektów noclegowych zgadza się na bezkosztowe anulowanie rezerwacji – w uzasadnionych przypadkach.

Reklama

Wakacje 2021 – te terminy są najpopularniejsze

Na razie jeszcze nie jest tak, że wszystkie wakacyjne terminy są już zajęte. Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej rezerwacji robionych jest na ostatni tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia. Turyści, którzy nie znaleźli dla siebie dogodnego noclegu w tym czasie, chętniej wybierają lipiec oraz ostatnie dni czerwca.

Jeżeli komuś marzy się spokojny wypoczynek, powinien zaplanować swój urlop na przykład na koniec sierpnia. Wtedy większość wczasowiczów myśli raczej o powrotach z wakacji, zwłaszcza gdy dzieci od września muszą wrócić do szkoły. Ostatnio coraz popularniejsze stają się wyjazdy właśnie poza szczytem sezonu turystycznego. Gdy kurorty pustoszeją, spadają też ceny noclegów. - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.

Materiały prasowe

Gdzie spędzimy wakacje 2021? TOP 10 miejscowości na lato

Wiosną zmieniły się nasze zainteresowania – jeszcze w styczniu informowaliśmy, że wakacyjne preferencje turystów podzielone są pomiędzy miejscowości z południa i z północy kraju. W tej chwili większość zapytań o wolne terminy kierowana jest do kurortów nad morzem. Zatem w roku 2021 Polacy szykują się na wakacje nad Bałtykiem!

W tym roku na topie jest Sarbinowo, co stanowi niespodziankę, ponieważ w 2020 miejscowości znajdowała się kilka miejsc niżej. W tej chwili trafia tam 1,7 proc. wszystkich zapytań o wyjazdy wakacyjne. Wydaje się, że turyści docenili rodzinny charakter tej miejscowości, która nawet w szczycie sezonu pozostaje spokojnym letniskiem. Jeżeli komuś zabraknie rozrywki, w każdej chwili może pojechać do Mielna, znajdującego się tylko 7 kilometrów dalej.

Reklama

Kolejne miejsca na liście najpopularniejszych wakacyjnych kurortów zajmują Łeba (1,5 proc. wszystkich zapytań) i Władysławowo (1,3 proc. wszystkich zapytań o lato). Są to nadmorskie lokalizacje o ugruntowanej renomie, które każdego roku cieszą się powodzeniem wśród wczasowiczów. Mają bogatą bazę noclegową i szeroką ofertę atrakcji dla każdego.

Oprócz trzech powyższych, w TOP 10 miejscowości na wakacje mamy także: Mielno, Zakopane, Ustronie Morskie, Ustkę, Pobierowo, Jastarnię i Karwię. Jak widać, tylko Zakopane wyłamuje się z tego nadmorskiego schematu, więc trzeba przygotować się na oblężenie plaż!

Materiały prasowe

Ceny za wakacje 2021. Ile zapłacimy za wypoczynek?

Turyści, którzy planują wyjazdy na wakacje, najchętniej rezerwują noclegi w domkach letniskowych. Obiekty noclegowe tej kategorii mają wzięcie przede wszystkim wśród turystów wyjeżdżających w kilkuosobowych grupach - najczęściej na wczasy z rodziną. Kusząca jest nie tylko atrakcyjna cena, koszt wynajęcia domku to nawet 200 zł za dobę, ale również poczucie swobody i bezpieczeństwa.

Zainteresowaniem turystów cieszą się też noclegi w pokojach gościnnych oraz apartamentach. Ostateczna cena zależy tu od kilku różnych czynników: oferowanego standardu, udogodnień czy lokalizacji. Należy pamiętać, że obiekt blisko plaży czy z widokiem na morze ceni się wyżej niż taki, który położony jest dalej.

Sprawdziliśmy też, jak wyglądają średnie ceny noclegów w najchętniej wybieranych miejscowościach. Średni koszt noclegu w Sarbinowie wynosi 45 zł od osoby, natomiast w Łebie i Władysławowie odpowiednio 57 zł i 49 zł. Dość tanio jest jeszcze w Karwi, gdzie zapłacimy tyle, ile we Władysławowie.

W lipcu i sierpniu koszt noclegu w Mielnie wynosi 56 zł, w Zakopanem 58 zł, w Ustroniu Morskim 52 zł, a w Ustce 55 zł. Najdroższe są Pobierowo oraz Jastarnia, gdzie średnia cena za jedną osobę wynosi 61 zł oraz 63 zł.