Polonia wraca na święta

Czas świątecznych powrotów już się zaczyna. Polacy, którzy na co dzień mieszkają i pracują za granicą przeważnie zarezerwowali bilety znacznie wcześniej. Teraz pakują walizki albo już są na miejscu.

Według danych MSZ poza krajem mieszka obecnie ok. 20 mln przedstawicieli Polonii. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych - około 10 mln. W Niemczech mieszka około 2 mln osób polskiego pochodzenia. Wielu rodaków wyemigrowało także do Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Reklama

Duża część z nich regularnie odwiedza rodziny w Polsce. Ale to właśnie święta Bożego Narodzenia są szczególną okazją, by pomyśleć o dłuższym wolnym i spotkać się z bliskimi w liczniejszym gronie.

Reklama

Skąd przyleci do kraju najwięcej Polaków?

Najwięcej rodaków na tegoroczne święta przyleci do kraju z Norwegii i Wielkiej Brytanii. Z tych dwóch krajów przybędzie łącznie nawet połowa wszystkich odwiedzających Polskę emigrantów. Z Norwegii 27 proc., a z Wielkiej Brytanii 23 proc. osób. Tak wynika z analizy rezerwacji lotniczych platformy eSky.pl

Zaraz za nimi są Polacy z Holandii. Stanowią 22 proc. rezerwujących miejsca w samolotach lecących nad Wisłę. Następne w kolejności są takie kraje jak Niemcy (14 proc.) oraz Szwecja (10 proc.).

Najbardziej oblegane będą loty z norweskich miast - Oslo, Bergen, Alesund, Trondheim. A także z Londynu, Birmingham i Leeds. Podobnie z tych w Holandii - Eindhoven czy Amsterdamu oraz z niemieckich lotnisk w Dortmundzie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Monachium i Düsseldorfie oraz w Sztokholmie i Göteborgu.

Na jak długo Polacy przyjeżdżają do kraju i ile kosztuje ich podróż?

Polacy, którzy przylatują z zagranicy w okolicach świąt przeważnie wybierają terminy w drugiej połowie grudnia. Najwięcej rezerwacji lotów do Polski jest między 11 a 24 grudnia. Zostają na około 2 tygodnie. Mieszkający na stałe w Norwegii średnio spędzają w Polsce 15 dni, z Wysp Brytyjskich 17 dni, z Holandii 14 dni, z Niemiec 13 dni, a ze Szwecji 12 dni.

Według danych platformy podróży, przylatujący do Polski rodacy dokonali rezerwacji z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Przeważnie lecą razem w dwie, maksymalnie 3 osoby.

Najwięcej na podróż samolotem wydali Polacy mieszkający w Holandii. Za bilety musieli zapłacić średnio 1221 zł od osoby w obie strony. Przylot z Norwegii i z powrotem to koszt 1024 zł, z Wielkiej Brytanii około 1000 zł, a z Niemiec 906 zł. Najmniej przylot do Polski kosztował mieszkających w Szwecji - lot dla jednej osoby w tę i z powrotem to wydatek rzędu 648 zł.